top of page

Rusza Narodowy Projekt Rozwoju Rodziny EgipskiejPrezydent Abdel-Fattah Al-Sisi uruchomił w tym tygodniu Narodowy Projekt Rozwoju Rodziny Egipskiej, którego celem jest powstrzymanie wzrostu liczby ludności w kraju. Inicjatywa ta jest uważana za podstawę do rozwiązania kwestii przeludnienia oraz problemów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. "Rozwój Egiptu jest obowiązkiem wszystkich, a nie tylko rządu" - powiedział Al-Sisi podczas rozpoczęcia projektu, który ma potrwać do 2024 roku. "Obywatele muszą być świadomi powagi wyzwań stojących przed krajem" - dodał.
Populacja Egiptu wzrosła o 14 milionów w ciągu ostatnich siedmiu lat, co stanowi obciążenie dla zasobów kraju - powiedział prezydent. "Państwo musi zmobilizować swoje wysiłki na rzecz realizacji rozwoju, zwalczania ubóstwa, ignorancji i zwiększenia świadomości, wiedzy, postępu, a także dobrobytu".
Obecna populacja Egiptu wynosi prawie 103 miliony. Odkąd populacja kraju wynosi powyżej 60 milionów, Egipt cierpi z powodu "ubóstwa wodnego", zauważył premier Mustafa Madbouli podczas inauguracji Programu. Według Madbouli, przeludnienie wpływa również na procesy edukacyjne w kraju. Jak powiedział: "bardzo trudne i kosztowne jest zbudowanie wystarczającej liczby sal lekcyjnych dla rosnącej populacji". Obecnie brakuje 40 000 takich sal. Koszt ich budowy to ponad 20 miliardów LE.
W Egipcie rocznie rodzi się 2,5 miliona noworodków, powiedziała minister planowania i rozwoju gospodarczego Hala Al-Said. "Dążymy do poprawy życia populacji, a nie tylko do ograniczenia jej wzrostu" - mówiła Al-Said wyjaśniając, że plan wykonawczy projektu koncentruje się na pięciu filarach: wzmocnieniu pozycji ekonomicznej kobiet, zapewnieniu bezpłatnego dostępu do kontroli urodzeń, promowaniu świadomości, odpowiednich ustawach i oferowaniu zachęt pieniężnych.


Kobiety w wieku 18-45 lat będą ekonomicznie wzmocnione - poinformowała.. Dodała, że 1 500 kobiet lekarzy zostało przeszkolonych w celu podniesienia świadomości na temat kontroli urodzeń dla kobiet w placówkach opieki zdrowotnej w całym kraju. "Każdej kobiecie korzystającej z programu zostanie przydzielonych 60 000 LE" - powiedziała Al-Said,


(ahramonline)Kommentare