top of page

Kosmiczny pokaz kolekcji Diora przed piramidami w Gizie (wideo)


W cieniu egipskich piramid Kim Jones zaprezentował wczoraj kolekcję Diora na jesień 2023 r. pod nazwą "Celestial".

Niezwykły pokaz kolekcji Diora ściągnął do Egiptu światowe gwiazdy. W pierwszym rzędzie zasiedli m. in. Robert Pattinson, Lewis Hamilton, Thomas Doherty, Younes Bendjima, Cha Eun Woo, El Masry, Dhafer L'Abidine, Mena Massoud, Amber Valletta, czy Daniel Kaluuya. Na wybiegu kolekcję Diora prezentowała m. in. słynna Naomi Campbell.

Dla dyrektora artystycznego Kim Jones kolekcja miała na celu stworzenie "dialogu między przeszłością a przyszłością, czerpiąc z badań ludzkości nad obiektami oddalonymi o całe lata świetlne i miłości Christiana Diora do ciał niebieskich".


- Moje zainteresowanie starożytnym Egiptem dotyczy gwiazd i nieba” - napisał Jones w swoim komentarzu z pokazu.„To ta fascynacja starożytnym światem i podobieństwa z tym, na co patrzymy dzisiaj; co po nich odziedziczyliśmy i czego wciąż uczymy się z przeszłości. Łączy się z Christianem Diorem w tym sensie i poprzez jego fascynację symbolami i przesądami, które powtarzają się w jego życiu i twórczości, z których jednym jest kosmos”.Jones oświetlił Wielkie Piramidy w Gizie wiązkami laserowymi i przeniósł je w przyszłość nie tylko jako bezcenne tło dla swoich dzieł, ale także jako subtelny ukłon w stronę mitu starożytnych astronautów. - Zarówno w kolekcji jak i w pokazie pojawia się idea „guided by the stars”. Chodzi o to jak przeszłość kształtuje przyszłość - stwierdził Jones.Chłodny wiatr kairskiej pustyni wzmógł się w chwili, gdy modelki i modele w powiewających pelerynach i kurtkach wyłonili się z wybiegu - wijącego się jak pustynna wydma - w rytm muzyki techno. Przypominające stylowo stroje zarówno kosmicznych strażników, jak i pustynnych wojowników były wyposażone w warstwy ochronne i praktyczne detale jako „futurystyczna zbroja” w połączeniu z zasadami krawiectwa i mody z przeszłości Diora.

Oprócz odzieży wierzchniej kluczem do kolekcji były również akcesoria. Modele i modelki nosili nakrycia głowy przypominające hełmy, księżycowe buty, kamizelki i siatkowe maski przymocowane do koszul. Paleta kolorów obejmowała subtelne kolory pustyni z jej delikatnymi odcieniami, lub barwy czarne jak egipska noc.


Jak czytamy w relacji Vogue "kolekcja była po prostu kosmiczna. Nie z tego świata". Warto więc zobaczyć ją na własne oczy...


hurghada24.pl

Comments


bottom of page