top of page

Egipt ma populacyjny problem. Co 15 sekund (!) rodzi się nowy obywatelEgipt zmaga się z rosnącym w sposób niekontrolowany wskaźnikiem urodzeń. Kraj w którym 30 lat temu żyło niespełna 62 milionów osób, dziś jest ponad 105 milionów obywateli!
Jak podało Ministerstwo Zdrowia i Ludności, w Egipcie co 15 sekund rodzi się nowe dziecko, co odpowiada 237 porodom na godzinę i zdumiewającym 5.683 porodom dziennie!


Władze Egiptu ten oszałamiający wzrost liczby ludności uznały "za jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed tym krajem". Premier Mustafa Madbuli podczas ostatniego posiedzenia rządu zapowiedział "zajęcie się tą kwestią" oraz "potrzebę zbiorowej odpowiedzialności za znalezienie równowagi między wzrostem liczby ludności, a dostępnymi zasobami rozwojowymi".Tymczasem Centralna Agencja Mobilizacji Publicznej i Statystyki (CAPMAS) podała, że w ciągu ostatnich trzech lat w Egipcie odnotowywano średnio 2,2 miliona urodzeń rocznie, co odpowiada liczbie ludności małego kraju. W specjalnym dokumencie czytamy, iż "na jedną egipską kobietę przypada średnio 2,85 dziecka, co wskazuje, że średnio 10 kobiet rodzi prawie 28-29 dzieci".Sam prezydent Egiptu ma czworo dzieci. Abdel Fattah al-Sisi - podczas zakończonej właśnie w Kairze Światowej Konferencji Populacyjnej - zapowiedział "uregulowanie" liczby urodzeń w Egipcie, aby utrzymać je na poziomie poniżej 400.000 rocznie. W tej chwili ten wskaźnik przekracza dwa miliony 200 tysięcy porodów!Egipt przoduje w świecie arabskim pod względem liczby ludności. Zajmuje trzecie miejsce w Afryce i 14. na świecie. Aby wyjść z impasu związanego z przeludnieniem państw afrykańskich, prezydent Sisi zaproponował podczas Konferencji Populacyjnej ułatwienie „legalnej migracji” z krajów o dużej gęstości zaludnienia - takich jak Egipt - do krajów o małej gęstości zaludnienia - na przykład w Europie. Dodał, że "legalna migracja jest rozwiązaniem problemu niedoboru siłę roboczą w dowolnym kraju i będzie koordynowana przez rządy, zapewniając pracowników na z góry określony czas".

Po słowach Sisiego, minister stanu ds. imigracji Soha Gendy ogłosiła plany wdrożenia tej propozycji poprzez inicjatywę prezydencką pod nazwą "Łodzie ratunkowe". W ramach tego programu prowadzone mają być szkolenia Egipcjan i kwalifikowanie ich do pracy na rynku europejskim.


Egipcjanie znaleźli się na szczycie listy nielegalnych migrantów udających się do Europy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r., kiedy ponad 3.500 obywateli tego kraju próbowało przedostać się przez Morze Śródziemne. Według EUobserver to czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2021 roku.


W tej chwili w Egipcie wdrażana jest inicjatywa prezydencka skierowaną do kobiet w wieku od 18 do 40 lat. Jej celem zmniejszenie liczby urodzeń poprzez przyznawanie bonów oszczędnościowych o wartości 60.000 funtów egipskich (1.941 dolarów) pod warunkiem posiadania maksymalnie dwójki dzieci. Pojawiają się także apele o przyznanie dodatkowych świadczeń rodzinom, które mają nie więcej niż dwójkę dzieci, a także o nałożenie podatku na te, które mają troje, lub czworo dzieci.

hurghada24.pl

bottom of page