top of page

Egipt liderem


Egipt liderem w Afryce w rozwoju podróży i turystyki.Egipt zajął pierwsze miejsce w Afryce, piąte na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz 51. miejsce na świecie w indeksie rozwoju podróży i turystyki 2021 roku (TTDI) wydanym przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Tym samym ocena Egiptu dotycząca tego wskaźnika poprawiła się o sześć stopni w porównaniu z 2019 rokiem. Czyni to Egipt jednym z niewielu krajów na świecie, który odnotował znaczną poprawę oceny czyli wzrost z 4,2 punktu do 7.Raport klasyfikuje 117 gospodarek według zestawu czynników i polityk związanych ze zrównoważonym rozwojem, odpornością i rozwojem sektora turystyki i podróży. To z kolei przyczynia się do rozwoju kraju w ogóle.Wskaźnik składa się z pięciu subindeksów, którymi są: sprzyjające środowisko, polityka podróży i turystyki oraz warunki podstawowe: infrastruktura, podróże i turystyka.
Sektor turystyczny w Egipcie podejmuje nieustanne wysiłki w celu przywrócenia przepływów turystycznych z najważniejszych rynków eksportowych na czele z Rosją której ruch przychodzący został zmniejszony przez wojną między Rosją a Ukrainą.
Biura podróży rosyjskiej firmy turystycznej Tez Tour ogłosiły w maju, że firma zapewni podróże lotami czarterowymi z Rosji do ośrodków turystycznych Sharm el-Sheikh i Hurghady począwszy od 28 maja 2022 roku. W ten sposób Tez Tour stał się drugą agencją turystyczną która sprzedaje wycieczki i loty czarterowe do egipskich kurortów. Pierwsza to Fun & Sun Tours.Rosja była głównym źródłem turystyki w Egipcie generującym miliardy dolarów rocznie do egipskiego budżetu.
Obecnie jednak Egipt prawdopodobnie odczuje negatywny wpływ rosyjskiej wojny na Ukrainie. Według wiceprzewodniczącego Komitetu Turystyki Amerykańskiej Izby Handlowej w Egipcie Moataza Sedky'ego wpływy turystyki mają spaść o 35 procent

(egyptindependent)

Comments