top of page

Orange Bay na wyspie Giftun ma gigantyczne problemy


Za zniszczenie rezerwatu przyrody na wyspie Giftun w okolicach Hurghady firma "Orange Bay" ma zapłacić milion trzysta tysięcy dolarów kary.

Plaża Orange Bay znajduje się na wyspie Giftun oddalonej od Hurghady o 10 km. Wyspa zaś należy do Parku Narodowego Giftun Islands. Orange Bay to słynna plaża, gdzie codziennie cumuje kilkadziesiąt stateczków wycieczkowych.
Sąd w Hurghadzie - z powództwa ministerstwa środowiska Egiptu - nałożył na właściciela firmy "Orange Bay" grzywnę w wysokości 1.3 mln USD jako odszkodowanie za szkody środowiskowe w tamtejszym Parku Narodowym.


Właściciel firmy dopuścił się licznych naruszeń na dużych obszarach wyspy, realizowanych bez zezwolenia - czytamy w specjalnym raporcie.


Raport komisji ujawnił, że firma „Orange Bay” wkroczyła bezprawnie na teren obszaru chronionego, a na pozostałym obszarze (12.454 m2) dokonała wielu naruszeń budowlanych. Obejmowały one budowę konstrukcji na bazie cementu, transport ciężkiego sprzętu oraz składowanie materiałów budowlanych i cementu bez zezwolenia.
Wartość finansowa szkód środowiskowych na metr kwadratowy waha się między 120 a 300 USD - podaje egyptindependent.


Park Narodowy Giftun Islands słynie z wielu gniazd żółwi i mew, a także plaż wokół których znajdują się przepiękne rafy koralowe i obszary do nurkowania i snurkowania.
hurghada24.pl
Comments