top of page

Kolejna, rekordowa inflacja w EgipcieRoczna inflacja w Egipcie wzrosła w lipcu do rekordowego poziomu 36,5%. W czerwcu inflacja wynosiła 35,7%. Taką informację podała dziś egipska agencja statystyczna Capmas.W ujęciu miesięcznym główna stopa inflacji wzrosła w lipcu o 2% w porównaniu z poziomem odnotowanym w czerwcu tego roku.


Inflację w Egipcie napędzają przede wszystkim coraz wyższe ceny żywności, napojów, alkoholu i wyrobów tytoniowych.


Wzrosty cen odnotowano we wszystkich pozycjach koszyka żywności i napojów, przy czym ceny owoców odnotowały najwyższy wzrost o 12,5% w porównaniu z czerwcem. Warzywa podrożały o 4,8%. Napoje o 35%. Wyroby tytoniowe i alkohol o 51,9%. Ceny w restauracjach i hotelach są wyższe o 50,3%. Najniższe wzrosty odnotowano w sektorze mięsa i drobiu, których ceny w porównaniu z czerwcem wzrosły o 0,8%.


Ogólnie rzecz biorąc ceny żywności i napojów wzrosły w lipcu aż o 68,25% w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 roku - informuje Capmas.Goldman Sachs spodziewa się, że inflacja w Egipcie utrzyma się na tym poziomie do końca lata. Centralny Bank Egiptu przewiduje, że inflacja spadnie o 5-7% do końca 2024 roku.


Od marca 2022 r. Centralny Bank Egiptu trzykrotnie zdewaluował funta egipskiego w stosunku do dolara amerykańskiego przez co lokalna waluta straciła ponad 75% wartości.


Egipt jest obecnie zaangażowany w umowę pożyczki o wartości 3 miliardów dolarów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w ramach której zobowiązał się obniżyć inflację do 7% do 2026 roku.


W tej chwili za jednego dolara można dostać (oficjalnie) 30,90 funtów egipskich. Na czarnym rynku 1 USD to 38 EGP.Na kontynencie afrykańskim wyższą inflację niż Egipt mają tylko Zimbabwe (101%), Sudan (63,3%), Sierra Leone (44,81%) i Ghana (43,1%). W Afryce jest 55 niepodległych państw.


Egipt jest po Nigerii drugą największą gospodarką w Afryce z PKB na poziomie 477 miliardów dolarów.


hurghada24.pl
留言