top of page

Kasa Egiptu jest pusta. Rząd chce wprowadzić handel barterowy z innymi krajami, czyli towar za towar


Roczna stopa inflacji bazowej w Egipcie spadła w październiku do 38,1% z rekordowo wysokiego poziomu 39,7% we wrześniu. To dobra informacja. Niestety złych jest dużo więcej...Dziś za jednego dolara amerykańskiego (USD) oficjalnie można otrzymać 30,90 funtów egipskich (EGP). Tymczasem na czarnym rynku wartość jednego dolara przekracza 48 EGP. Dwa tygodnie temu cena egipskiej waluty wahała się w granicach od 45 do 47 EGP. Brak gotówki i rozrastający się w zawrotnym tempie czarny rynek walutowy to dopiero początek gospodarczego dramatu Egiptu


Członek Federacji Przemysłu Egipskiego Sherif al-Gabaly ujawnił, że Egipt z uwagi na "chroniczny brak" walut wymienialnych rozważa wymianę handlową w systemie barterowym z innymi krajami.


- Egipt stosował już system barterowy w czasach Związku Radzieckiego, kiedy nasz kraj eksportował owoce cytrusowe, a za to nabywał sprzęt i maszyny. W 2024 roku Egipt oficjalnie dołączy do stowarzyszenia kluczowych gospodarek wschodzących i właśnie z niektórymi państwami skupionymi w BRICS możliwa będzie wymiana barterowa, czyli "towar za towar" - stwierdził al-Gabaly w wywiadzie dla telewizji DMC.

Centralny Bank Egiptu ujawnił dziś, iż zanotował niewielki wzrost rezerw walutowych do 35 miliardów dolarów, ale całkowite zadłużenie zewnętrzne kraju wynosi 165 mld USD. Mało tego, aż 71 mld USD Egipt musi spłacić swoim wierzycielom do 2026 roku z czego 29 miliardów dolarów w nadchodzącym, czyli w roku 2024.


Według ekonomistów Bloomberga Egipt nie będzie w stanie sprostać tym wymogom choćby z uwagi na to, iż agencja S&P Global Ratings obniżyła pod koniec października rating Egiptu z "B" do "B-", czyli do poziomu "śmieciowego".


hurghada24.pl

Comments


bottom of page