top of page

Inflacja w Egipcie najwyższa w historii


Centralna Agencja Mobilizacji Publicznej i Statystyki (CAPMAS) poinformowała, że roczna stopa inflacji w Egipcie wyniosła w czerwcu 36,8%. W czerwcu 2022 roku wynosiła 14,7%. W styczniu było to 26,5%. Dziś to już 36,8%.Mało tego, wg. CAPMAS roczna inflacja cen konsumpcyjnych w egipskich miastach wzrosła z 32,7% w maju do 35,7% w czerwcu, co jest najwyższym wskaźnikiem w historii!CAPMAS podał, że przyczyną inflacji jest wzrost cen mięsa i drobiu o 3,3%, ryb i owoców morza o 2,9%, nabiału oraz serów i jaj o 0,4%.
Oleje i tłuszcze podrożały w ciągu miesiąca o 0,2%, owoce o 5,7%, a cukier i słodycze o 1,2%.
Ceny kawy, herbaty i kakao wzrosły o 4,4%, wody mineralnej i gazowanej o 3,3%, papierosy podrożały o 18,4%, tkaniny o 2,1%, a konfekcja o 2,1%.


W ujęciu rocznym ceny artykułów spożywczych i napojów wzrosły w Egipcie o 64.9%.Warto dodać, że ceny materiałów budowlanych wzrosły od początku roku o ponad 500%.
Inflacja jest głównym zmartwieniem Centralnego Banku Egiptu, mimo że jego Komitet Polityki Pieniężnej w zeszłym miesiącu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, znacznie poniżej inflacji. Celem jest wzrost cen o 7%, plus minus 2 punkty procentowe, do czwartego kwartału przyszłego roku.


Ekonomiści Bloomberga twierdzą, że w ten sposób władze Egiptu pracują nad zbudowaniem wystarczającego bufora walutowego (dziś rezerwy walutowe wynoszą 34.806 miliardów USD) przed wprowadzeniem kolejnej dewaluacji i przejściem do tego co obiecały, że kurs wymiany funta egipskiego będzie ustalany przez rynek.


Jak powiedział szef komisji planowania i budżetu w Izbie Reprezentantów egipskiego parlamentu Fakhry El-Fiqi "Bank Centralny Egiptu rozważa wdrożenie elastycznej polityki kursowej do końca 2023 roku".Dziś na czarnym rynku za jednego dolara można dostać 38 funtów egipskich. Oficjalny kurs to 1$ = 30.80 EGP.


hurghada24.pl