top of page

Duży spadek sprzedaży biletów lotniczych na świecie. Turyści omijają Izrael, Egipt, a nawet TurcjęWojna Izraela z Hamasem w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 7 października, ma dramatyczny wpływ na pasażerski ruch lotniczy na całym świecie. Tak wynika z najnowszego raportu ForwardKeys - największej firmy zajmującej się analizą podróży.W analizie porównano rezerwacje lotów w ciągu trzech tygodni przed 7 października 2019 roku (sprzed pandemii), z tym samym okresem po tej dacie.


Jak czytamy w dokumencie ForwardKeys "wojna Izrael-Hamas nie tylko ma negatywny wpływ na lotnictwo do i z Bliskiego Wschodu. Efekt jest globalny, gdyż cały rynek spowolnił o 5 punktów procentowych (p.p.) w ciągu trzech tygodni od ataku Hamasu na Izrael".Jeśli chodzi o podróże zagraniczne, od wybuchu wojny liczba rezerwacji lotów do i z krajów Bliskiego Wschodu spadła o 9 p.p. W przypadku obu Ameryk spowolniły one o 10, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku, Europie (w tym w Izraelu) i Afryce spowolniły o 2 punkty procentowe.
Z punktu widzenia destynacji, wzrost liczby rezerwacji do wszystkich regionów świata uległ spowolnieniu, z wyjątkiem Afryki, która w dalszym ciągu odnotowuje wzrost do poziomu z 2019 r. Liczba rezerwacji lotów do obu Ameryk spadła o 6, do Europy o 3, do Azji i Pacyfiku o 1, a na Bliski Wschód aż o 26 punktów procentowych.


W regionie dotkniętym konfliktem najbardziej ucierpiał Izrael. W okresie od 7 października liczba rezerwacji lotów do tego kraju spadła aż o 155 p.p. Oprócz Izraela straciły także; Arabia Saudyjska - spadek o 67, Jordania - spadek o 54, Liban - spadek o 45 i Egipt - spadek o 35 punktów procentowych. Co ciekawe ucierpiała także turystyka w Turcji. Liczba rezerwacji lotów do tego kraju spadła o 8 p.p.

Aby zachęcić przewoźników lotniczych i zahamować odpływ turystów z Synaju Egipt wprowadził "nadzwyczajne środki zaradcze". Rząd tego kraju oferuje każdemu samolotowi, który wyląduje w Sharm el-Sheikh dodatkowe 500 dolarów.


Warto dodać, że w tej chwili za "każde lądowanie na wszystkich turystycznych lotniskach w Egipcie", kraj ten dopłaca liniom lotniczym tysiąc dolarów od samolotu.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page