top of page

Dzielnice, mapa Hurghady, hotele w Hurghadzie...

Hurghada to idealne miejsce na odpoczynek. Z Polski lecimy samolotem na miejsce zaledwie nieco ponad cztery godziny. Hurghada oferuje nowoczesne hotele, piaszczyste plaże, piękne i ciepłe morze, rafy koralowe, doskonałe jedzenie, wysokiej klasy restauracje, dobry alkohol, miłą obsługę, sklepy z ubraniami, odzieżą, biżuterią, pamiątkami. Wszystko za naprawdę rozsądną cenę. Hurghada w zasadzie nie zasypia. Dyskoteki, kawiarnie, bary i restauracje czynne są od rana do bladego świtu. 

Hotele „Riwiery Morza Czerwonego” mają do zaoferowania wszystko to, czego oczekujesz po wakacjach w egzotycznym kraju. W Hurghadzie opalisz swoje ciało jak nigdzie indziej na świecie. Tylko tu nauczysz się nurkować, a jeżeli już potrafisz, możesz zgłębiać podwodne życie Morza Czerwonego oglądając najpiękniejsze na naszej planecie rafy koralowe. W Hurghadzie zjesz fantastycznie przygotowane potrawy kuchni arabskiej. W Hurghadzie nie będziesz się nudzić.

Możesz bawić się w kilkudziesięciu dyskotekach słynnych na całym świecie. Jeżeli jednak szukasz spokoju i relaksu bez problemów znajdziesz hotele i spokojne miejsca, które pozwolą Ci wyrzucić z siebie "stresy codzienności". Przed 12 miesięcy w roku słońce nad Hurghadą działa jak "balsam" i sprawi, że wakacji spędzonych w tym jedynym w swoim rodzaju mieście nigdy nie zapomnisz.​

intraktywna mapa

Hurghada - miasto inne niż wszystkie...

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 25 dolarów. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Egipt to muzułmański kraj i panują tam inne obyczaje niż w Europie. Galabjie, burki, meczety, brak wieprzowiny, orientalne zapachy, zupełnie inna architektura. 

Jedno jest pewne. Po wylądowaniu w Hurghadzie po raz pierwszy w życiu zobaczysz tylu Arabów na raz. Dla turysty, który po raz pierwszy zetknie się z tą kulturą może to być szok. Szok trwać będzie jednak bardzo krótko. Dlaczego? Egipt to kraj, który jest otwarty dla turystów i wie czego turyści oczekują podczas wymarzonych wakacji. Każdy wyjazd na odpoczynek, w egzotyczne miejsce na świecie wiąże się z mniejszego bądź większego rodzaju niebezpieczeństwem

ciekawe miasto

Nigdy do końca nie wiemy co nas czeka na miejscu. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie na nas patrzył podejrzliwie, ktoś, kto będzie nam czegoś zazdrościł, kto po prostu nie lubi obcych. Nie inaczej jest i w Hurghadzie. Zapewniamy jednak , że Hurghada to miasto, które szanuje i akceptuje turystów. Hoteli w Hurghadzie jest więcej niż w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu razem wziętych. Znajdziesz tu hotele na które Cię stać w każdej chwili, oraz takie na pobyt w których musisz zbierać pieniądze. 

Jednak niezależnie od tego w którym się zatrzymasz, wakacje w Hurghadzie będą niezapomniane. Hurghada położona jest na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Nazwa pochodzi od kwitnącego krzewu o ciernistych pędach - Nitrarii. Beduini wyrabiają z jego nasion, podobnych do czarnych porzeczek, napój orzeźwiający. Nasiona Nitrarii mają działanie narkotycznie. Hurghada kiedyś była osadą rybacką. Dziś jest najbardziej popularną miejscowością turystyczną w Egipcie.

Hurghada to prawdziwa aglomeracja. Rozciąga się na obszarze 40 kilometrów wzdłuż linii brzegowej. Hurghada to największy kurort Riwiery Morza Czerwonego. Co istotne, życie lub wakacje w Hurghadzie są tańsze niż w jej największym konkurencie czyli w Sharm El-Sheik, który znajduje się na Synaju. W Hurghadzie mieszka na stałe ponad ponad 180 tysięcy osób. Egipcjanie pracują głównie w sektorze turystycznym, ale także żyją z rybołówstwa, budownictwa czy rzemiosła. 

W Hurghadzie, oprócz Egipcjan, na stałe mieszka kilkadziesiąt tysięcy rezydentów, głównie z Rosji i Niemiec. Sławę najsławniejszego kurortu w tej części świata Hurghada osiągnęła dzięki usytuowaniu nad kryształowo czystym Morzem Czerwonym, obfitującym w najpiękniejsze i niespotykane nigdzie indziej rafy koralowe. Hurghada to światowe centrum sportów wodnych.

wschod slonca w hurg film
Wschód słońca nad Hurghadą

Choć raz warto wstać skoro świt i przywitać dzień w Hurghadzie wraz ze wschodzącym słońcem nad Morzem Czerwonym. Zjawisko jest niepowtarzalne. Słońce po prostu "wyłania się z fal" Morza Czerwonego i "majestatycznie wdziera się" w przestrzeń ponad miastem. O tej porze nie jest jeszcze gorąco, czyli; z jednej strony unoszące się słońce, które za kilka godzin "piec" będzie całą Hurghadę, z drugiej zimna bryza Morza Czerwonego. Fajne i niezapomniane uczucie nie tylko wzrokowe. Dla tych wszystkich, którzy lubią długo spać i wschodu słońca nie zobaczą, oraz dla tych, którzy tego nie widzieli prezentujemy "wschód słońca nad Hurghadą"...

"Baba z jajami" w Hurghadzie

Takie sytuacje też się zdarzają. Egipcjanki to nie kobiety, które (jak sądzi większość Europejczyków) są uległe, nie mają nic do powiedzenia i wykonują polecenia swoich mężczyzn. To "kobity", które nie dają sobie "dmuchać w kaszę". Mają swoje zdanie i potrafią to publicznie okazać. W Polsce powiedzielibyśmy - pewnie jest pijana i się awanturuje na ulicy. Ta Pani (zapewniamy) była w 100% trzeźwa. Ktoś ją bardzo zdenerwował, że byłaby w stanie wydrapać mu oczy. Warto zobaczyć co ta "Baba z jajami" sądzi o facecie, który zrobił jej przykrość. Działo się to w samym centrum Sakali... 

Hurghada - wycieczki, piwo, historia, apartamentowce...

Spędzając wakacje w Hurghadzie warto skorzystać z wycieczek morskich, oraz z rejsu łodzią podwodną ze szklanym dnem podczas którego można podziwiać bogactwo życia podwodnego. 15 kilometrów od Hurghady znajduje się El-Gouna - luksusowe miasteczko hotelowe położone na kilku wyspach rozdzielonych kanałami. Warto wybrać się nawet na krótką wycieczkę do "egipskiej Wenecji". 

We wszystkich zwykłych knajpkach, które oferują alkohol, kupimy go na wynos. Oczywiście także i piwo. Egipcjanie słyną z produkcji piwa. Polecamy piwo Stella, które otrzymało kilkanaście międzynarodowych nagród. Zimne jest znakomite. Jeśli zapomnimy, czy zwyczajnie nie zdążymy kupić oryginalnego alkoholu na lotnisku w Polsce w strefie wolnocłowej - w Hurghadzie, m.in. w samym centrum Sakali jest sklep wolnocłowy

Tam każdy turysta w ciągu 48 godzin od przylotu, mając przy sobie paszport, może kupić oryginalny europejski alkohol

Hurghada na swoją krótką historię. Powstała z brytyjskiej osady poszukiwaczy ropy naftowej. Początkowo odgrywała rolę osady rybackiej. W roku 1930 powstała osada mieszkaniowa pracowników Narodowego Instytutu Oceanografii i Rybołówstwa. Od wczesnych lat 80. XX wieku, po pokoju egipsko-izraelskim podpisanym w Camp David zaczęła się rozwijać jako ośrodek turystyczny dzięki arabskim i zagranicznym inwestorom. 

W tej chwili w Hurghadzie budowanych jest kilkadziesiąt tysięcy apartamentowców i kilka hoteli. Działa ogromne centrum handlowe Senzo Mall, są supermarkety (Carefour, Metro, Gomla), oraz kilkaset restauracji i barów.

Dzielnice Hurghady

dzielnie hurghady
Dahar

Hurghada składa się z kilku dzielnic, z których najważniejsze to:

 

Dahar (El-Dahar, Downtown), czyli najstarsza część Hurghady. Tu mieści się największy bazar Hurghady (przy Dahar Square), a także poczta i dworzec autobusowy. Dahar to Egipt w pigułce. Jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tu "tętniło serce" Hurghady. To tu powstały pierwsze hotele i restauracje w Hurghadzie. To stąd turyści chodzili na piechotę na plaże Morza Czerwonego. To tu Egipcjanie dowiadywali się "kim są ludzie zachodu", co lubią, dlaczego piją alkohol, dlaczego mają markowe zegarki, ładne ubrania i buty, "pachną"  i dlaczego tak często wydają bez większego sensu pieniądze. To Dahar dał Egipcjanom początek "bogactwa wiedzy" o Europie, o nas, ludziach z zupełnie innego świata, zupełnie innej kultury i religii. Do dziś Dahar to mieszanka kultury arabskiej i "zachodniej Europy". Zobaczymy tu bardzo drogie salony samochodowe i biedę. Dzielnica jest jedyna w swoim rodzaju. Pachnie orientem, ale działa i rozumie "inność". Dahar wciąga, ale zupełnie inaczej niż Sakala. Tu nikt niczego nie udaje. Po prostu ludzie tu żyją. Dahar wciąga arabską tradycją, "egipskością" i po prostu normalnością. Polecamy odwiedziny w Daharze. Wystarczy wysiąść na Dahar Square i zapytać o "suk" . Spacer po pobliskich uliczkach zajmie ponad dwie godziny, jeżeli odwiedzimy liczne sklepiki i stragany, ale wrażenia pozostaną do końca życia. Ważna informacja dla osób wrażliwych. Przed wejściem na bazar (suk) drobiu, mięsa i ryb warto się zastanowić, czy chcemy. To co zobaczymy naprawdę na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie każdy gotowy jest na oglądanie całych "półtusz" wiszących na hakach, czy odgłosu zabijanych królików, bądź kur.

 

Sakala, Sheraton Road

Sakala, nowsza niż Dahar - nieoficjalne centrum miasta. W Sakali główną ulicą jest Sheraton Road. Po jej obu stronach znajdują się hotele, restauracje, bary i sklepy. Ulica ma ponad 3 kilometry długości. To główne centrum handlowo - rozrywkowe w Hurghadzie. Centrum Sakali w zasadzie nie zasypia. Większość restauracji i barów otwarta jest w zasadzie 24 godziny na dobę. Sakala to trochę "Monciak" w Sopocie, lub "Krupówki" w Zakopanem. Sakalę warto odwiedzić po zachodzie słońca, gdyż dudni życiem. Nie można się tu nudzić. To idealne miejsce na zakupy, a także na szampańską zabawę. Każdy, kto przyjedzie do Hurghady choć raz powinien odwiedzić Sakalę.

Marina w Hurghadzie
Memsza, wielbłąd na deptaku

Na północny-wschód od centrum Sakali znajduje się Marina - kapitalne miejsce na wieczorny spacer. Czysty i szeroki deptak z kawiarniami i restauracjami. Wszystko tuż przy porcie jachtowym, w otoczeniu bardzo drogich apartamentowców. Roztacza się tu piękny widok na Morze Czerwone i stojące w porcie jachty oraz małe statki wycieczkowe. Na północ od portu znajduje się Supermarket Abu Ashara. Nieco wyżej oddany do użytku w 2012 roku największy Meczet w Hurghadzie. W Marinie jest najbardziej znana dyskoteka w Hurghadzie - Blue Beach Club. Dyskoteka ma dostęp do plaży. Z portu jachtowego wypływają statki wycieczkowe, a także statki ze szklanym dnem. Marina jest niestety najdroższą dzielnicą w Hurghadzie, choć i tak w porównaniu z cenami w Europie jest na naszą kieszeń. Do Mariny warto przyjść po południu i zostać do wieczora. 

Na południe od Sakali znajduje się Memsza. Wart polecenia jest przede wszystkim szeroki deptak o długości ~ 3 kilometrów. Po obu jego stronach są bary, restauracje, oraz sklepy z pamiątkami i biżuterią. Miejsce jest bardzo czyste, z niewielką liczbą turystów. Dojazd busikiem z centrum Sakali zajmuje 5 minut. Cena za przejazd to 3 funty egipskie. Memsza to miejsce magiczne, szczególnie w trakcie zachodu słońca. Deptak można przejść w ciągu godziny. Jeżeli będziesz odwiedzać bary i sklepy spędzisz tam całe popołudnie i wieczór. Co istotne na Memszy nie ma takiego gwaru jak w Sakali i nie ma aż tylu turystów. Ceny są trochę wyższe niż w Sakali, ale coś za coś. Jest tu bardzo spokojnie. Tu znajduje się też słynna restauracja GAD oferująca dania kuchni arabskiej. To restauracja sieciowa, ale jedzenie jest tanie i świetne.  

mapa hurg

Sakala - centrum Hurghady...

sakala
Spacer po centrum Sakali nocą
Spacer po centrum Sakali w dzień

Sakala to główna i najważniejsza dzielnica Hurghady. Jeszcze 15 lat temu miejsce z którego widać było kutry rybackie wypływające w morze, dziś, to tętniące życiem centrum miasta, z hotelami, sklepami, restauracjami, pubami, kafejkami, dyskotekami i tysiącami turystów z całego świata. Sakala w zasadzie nie zasypia. To miejsce magiczne, jedyne w swoim rodzaju. Mieszkańcy miasta mówią wprost: kto nie był w Sakali, ten nie może powiedzieć, że był w Hurghadzie. Sakala to miejsce najczęściej wybierane przez turystów na popołudniowe spacery, zakupy, posiłki i zabawę do białego rana.

 

Centrum Sakali, czyli Sheraton Road w zasadzie niczym nie różnie się od innych tego typu ulic w tej części świata. Jednak ten fragment Hurghady przyciąga do siebie "tym czymś" czego nie da się skonkretyzować. Podobnie jak Krupówki w Zakopanem, Nowy Świat w Warszawie, albo Monciak w Sopocie. Tak, Sheraton Road w centrum Sakali ma swój specyficzny i niepowtarzalny klimat. Odcinek ulicy Sheraton Road w Sakali ma ponad trzy kilometry. Zapewniamy, że przebycie tych trzech kilometrów niektórym może zająć nawet kilka dni. Po prostu co chwila jesteśmy „kuszeni” przez restauratorów, czy sprzedawców, aby odwiedzić właśnie ich lokal lub sklep. Często tym namowom ulegamy. A jest co odwiedzać. Samych restauracji i pubów w Sakali jest ponad dwieście, a rożnego rodzaju sklepów blisko tysiąc. Do tego dochodzą uliczni sprzedawcy i stragany. Sakala to mieszanka Bliskiego Wschodu z Zachodem (z lekką nutą dekadencji).

Na dłuższą metę Sakala może męczyć, przez gwar, muzykę, wszechobecne zapachy, pośpiech kupujących pamiątki, powolność wymieniających pieniądze, tłok na deptaku, trąbiące samochody, które poruszają się po sześciu pasach ruchu, dużą liczbę turystów w restauracjach i barach. Ale to naprawdę fascynujące miejsce.

 

W Sakali kupisz wszystko czego szukasz podczas wakacji w Egipcie. Znajdziesz tu wszelkiego rodzaju pamiątki związane z tym krajem, poprzez odzież, biżuterię, zegarki, obuwie, ręczniki, aż po artykuły spożywcze i wszech obecne szisze (fajki wodne).

Spacer po deptaku Cherry Street w Sakali
Sakala - czysto, bezpiecznie, są ławki...
Sakala - słynne stado gołębi przy "Latarni Morskiej"...
Sakala - restauracja GAD z egipskimi specjałami...
restauracja gad
Sakala oczyma idącego ulicą turysty
Sakala w szczegółach

W restauracjach i barach w Sakali znajdziesz potrawy które lubisz (z wyłączeniem potraw z wieprzowiny) oraz te, których skosztujesz być może po raz pierwszy (np. steki z mięsa wielbłąda). Jeżeli jednak nie masz zaufania do tamtejszych kucharzy, lub lubisz fast-foody, albo po prostu boisz się zjeść cokolwiek poza swoim hotelem, zawsze możesz skorzystać z usług restauracji McDonald's. Restauracji trudno nie zauważyć. Jest tu czysto, schludnie i smacznie. Restauracja znajduje się dokładnie po środku Sheraton Road. Za tradycyjny lunch składający się z kanapki, sałatki, frytek i napoju zapłacisz około 100 funtów egipskich. Kilkadziesiąt metrów od restauracji McDonald's jest restauracja KFC. Ceny podobne jak w McDonald's. Jest smacznie, czysto, mało klientów. Podobnie jak w McDonalds' w ogródku można palić papierosy. Co istotne, i przydatne podczas długich wieczornych zabaw - w KFC można zamówić potrawy z dostawą pod wskazany adres. 

Dla wszystkich, którzy chcieliby posmakować kuchni egipskiej polecamy restaurację GAD. To Egipska restauracja sieciowa do której, nie wiedzieć czemu, rzadko zaglądają turyści. W restauracji GAD zjemy zarówno dania typowe dla kuchni egipskiej, ale w menu znajdują się także znane nam sałatki, dania obiadowe, desery i napoje. Naszym kulinarnym faworytem w tym lokalu są naleśniki (Crepess) podane na słodko, ostro, z różnymi przyprawami i dodatkami (ser, kurczak, wołowina). Koszt to 40-50 funtów egipskich. Potrawy z GAD-a można zamawiać telefonicznie z dostawą pod wskazany adres. GAD jest tak popularny wśród Egipcjan, iż często trzeba czekać na wolne miejsce.

Sklepy z pamiątkami i biżuterią w Sakali
Uliczny warsztat w Sakali

W Sakali warto wybrać się na typowe egipskie śniadanie. Jest one podawane w bardzo małych, skromnie wyglądających i niepozornych lokalach. Typowe egipskie śniadanie to jajecznica z pomidorami i cebulą, lub jajka sadzone, zestaw warzyw (pomidory, ogórek, papryka) i full. Co to jest full? Jest to ciepła papka przygotowana z ugotowanego specjalnego bobu z przyprawami. Wygląda mało atrakcyjnie, a brązowy kolor może nie zachęca do konsumpcji, ale po pierwszym kęsie zapomnimy o wyglądzie. Full to narodowa potrawa Egiptu. Do tego podawane jest tradycyjne egipskie pieczywo czyli pita, oraz mocna kawa, lub bardzo słodka herbata. Najpopularniejsza tego typu jadłodajnia znajduje się 250 metrów od ronda El Horeya "przy Syrence" po lewej stronie idąc w kierunku centrum Sakali. Dla mieszkańców Hurghady to kultowe miejsce. Nierzadko, aby zjeść tu śniadanie trzeba czekać kolejce.

 

W bocznej uliczce, naprzeciwko hotelu La Pacha, znajdziemy restaurację w której - jak wieść niesie - zjemy najlepsze steki wołowe. Wołowina sprowadzana jest z Argentyny. W restauracji zawsze obecni są właściciele (małżeństwo egipsko-francuskie), którzy osobiście czuwają nad jakością potraw. W Sakali w większości barów, czy restauracji kupimy alkohol, także na wynos, oczywiście made in Egypt. Przykładowo; butelka wina kosztuje około 250 funtów egipskich. Whisky, gin, rum, wódka, uzo, w granicach 200 funtów za butelkę. Warto wiedzieć, że butelka jest plastikowa. Polecamy znakomite miejsce na zabawę i w miarę tanie jedzenie, w którym dostępny jest alkohol, czyli restaurację Agra Roma. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic, prowadzących bezpośrednio z Sakali do Mariny. Jak tam trafić?

Na środku skrzyżowania stoi wielka pomarańczowo-biała latarnia z napisem Marina. Agra Roma znajduje się tuż obok. To lokal w którym podawane jest najtańsze piwo w Sakali. Zawsze w promocyjnej cenie 15 funtów egipskich za butelkę 0,33. Można tam zjeść przysmaki kuchni międzynarodowej, a pokazowym daniem jest płonący półmisek mięs. Lokal słynie z miłej obsługi i zabawnego naganiacza stojącego przed wejściem. Odwiedzając Agra Romę po raz drugi jesteśmy traktowani jak dobry znajomy.

Sakala w nocy

W Sakali jest sklep wolnocłowy. Znajduje się tuż przy hotelu Sea Gull (na 1. piętrze). Sklep oferuje europejskie alkohole, papierosy, słodycze oraz sprzęt RTV i AGD. Ceny są umiarkowane. Dla przykładu butelka whisky kosztuje około 15 dolarów. Karton Cameli 25 dolarów. Co ważne, w sklepie można robić zakupy tylko do 48 godzin po przylocie do Hurghady i tylko raz. Warto o tym pamiętać. Co istotne, nie ma tu ograniczeń ilościowych, więc można kupić tyle ile się chce. Idąc na zakupy trzeba mieć przy sobie paszport.


Dla tych, którym znudzi się kuchnia hotelowa, lub po prostu chcieliby kupić egipskie produkty spożywcze w sklepie, polecam delikatesy "Metro" znajdujące się naprzeciwko hotelu Sea Gull.

Delikatesy oferują wszystkie towary oprócz alkoholu. To sklep samoobsługowy. Co ważne każdy towar ma na opakowaniu cenę. Sklep jest bardzo czysty i posiada klimatyzację. Przed wejściem znajduje się bankomat. Większe zakupy kulinarne warto robić w delikatesach Metro, lub w Abu Ashra. Na duże zakupy np. te tuż przed wyjazdem warto wybrać się do domu handlowego Cleopatra, który znajduje się na końcu Sheraton Road, niedaleko hotelu Roma. Na 5. piętrach jest wszystko, czego szukasz.

 

Sakala jak wir na rzece potrafi nas „wciągnąć” i trzymać w swoich objęciach bardzo długo. Ulica Sheraton Road to niby tylko deptak, sklepy, restauracje, hotele i dyskoteki, ale zapewniamy - ten „uścisk Sakali” nie boli. Wręcz przeciwnie, jest bardzo przyjemny…

Memsza - deptak, zakupy...

memsza
Memsza w dzień
Memsza nocą
Memsza nocą
Aldau Art Promenade

Memsza (Mamscha, Memscha, Mamsza) - to w zasadzie nie dzielnica, ale bardzo długi deptak znajdujący się 5 kilometrów na południe od centrum Sakali. Taksówką dojedziemy tam z centrum Sakali w 3 minuty za 20 funtów egipskich. Busikiem dojedziemy w 10 minut za 2 funty, ale nie bezpośrednio na deptak, a w jego okolice. Trzeba dojść kilkadziesiąt metrów. Nie polecamy pieszej wycieczki z Sakali na Memszę. Trwa ona kilkadziesiąt minut, a po drodze trzeba pokonać dosyć wysokie wzniesienie. Ponadto po drodze nie ma niczego szczególnego do zwiedzana, lub odwiedzenia. Na ulicę Memszy wjazd mają tylko taksówki, samochody osobowe oraz dostawcze. Po Memszy pojazdy poruszają się tylko w jednym kierunku.

 

Memsza to idealne miejsce na wieczorny odpoczynek. To długi, bardzo szeroki deptak, długości ponad 3 kilometrów. Po jego obu stronach, a także po środku, znajdują się bary, restauracje, dyskoteki, hotele i sklepy z pamiątkami. Memsza słynie ze spokoju, porządku, czystości i nieco wyższych cen niż w centrum Sakali (nie dotyczy to cen w sklepach z pamiątkami). Sprzedawcy nie są zbytnio natarczywi, nie ma ulicznych sprzedawców, jest mały ruch samochodów.

 

Polecamy bardzo duży i tani sklep z pamiątkami