top of page

Niezwykłe zjawisko w świątyni Abu Simbel w Asuanie (wideo)Dokładnie o godzinie 5.53 poranne promienie słońca odbiły się dziś od ścian świątyni, w niewiarygodny sposób oświetlając wizerunki Amona-Ra i Ramzesa, po chwili także Re-Horachte.

Niezwykłe zjawisko trwało 19 minut i 40 sekund. Obejrzało je na żywo 4 tysiące osób.


Zjawisko zdarza się tylko dwa razy w roku: 22 lutego i 22 października.Dziś rano, po raz pierwszy do transportu turystów z parkingu do stanowisk archeologicznych wykorzystano elektryczne melexy.Monumentalne świątynie zostały zbudowane za czasów panowania Ramzesa II. Kompleks, na który składają się dwie świątynie wykute w skale, został wzniesiony w XVIII wieku p.n.e.


Miał on ukazywać przybyszom z Nubii potęgę Ramzesa.

Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej, która zakończyła się w 1970 roku, oraz utworzenie sztucznego jeziora Nesera, przyczyniła się do pocięcia oraz przeniesienia świątyń 65 metrów wyżej, gdyż istniało ryzyko zalania zabytków.

Wielka Świątynia Ramzesa II została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte, oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi. Tworzyła ona rozległy kompleks, wchodzący nawet 56 metrów w głąb skały. Jej wejścia strzegą 4 olbrzymie posągi Ramzesa II.Kolosy o wysokości 20 metrów, podpierając ścianę fasady świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa – jego matki Tuji, żony Nefretete, oraz jego synów i córek.


Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające walki Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię, oraz Ramzesa.
Pierwotnie posągi Amona-Re, Ramzesa oraz Re-Horachte były oświetlane 2 razy w roku dokładnie 19 lutego, oraz 21 października.


Pu przeniesieniu świątyni, nastąpiło przesunięcie w czasie tego zjawiska. Teraz wypada ono 22 lutego i 22 października.

Co ciekawe. Podczas słynnego wschodu słońca nad Abu Simbel nie oświetlony jest jedynie wizerunek Ptaha - boga stwórcy sztuk i rzemiosła.A tak było dziś skoro świt w w świątyni króla Ramzesa II w Asuanie...


hurghada24.pl