top of page

Hurghada otwiera pierwsze w Egipcie podwodne muzeum sprzętu wojskowego. Będzie turystyczny hit?


Przygotowania trwały aż cztery lata, ale udało się. W czwartek oficjalnie zainaugurowana zostanie działalność podwodnego muzeum sprzętu wojskowego u wybrzeży Hurghady. W trzech miejscach zatopione zostały pojazdy opancerzone, transportery wojskowe i czołgi.W sumie 15 jednostek wojskowych będzie można podziwiać w nowych lokalizacjach nurkowych u wybrzeży Hurghady. Te miejsca to: Shaab al-Saqala, Uruq al-Tawil i Arg Jam.


Jak podają władze prowincji Morza Czerwonego "projekt ma na celu zmniejszenie presji turystów i nurków na naturalne rafy koralowe wokół Hurghady, gdzie liczba nurkowań w takich miejscach jak Small Giftun Island i Gotta Abu Ramada, osiąga ponad 200 tysięcy rocznie, a zalecana pojemność nie powinna przekraczać 22 tysięcy".- Zatopiony sprzęt będzie nie tylko tworzył nowe miejsca do nurkowania, ale także może być siedliskiem dla ryb, oraz zapewni dobrą strukturę dla powstawania koralowców - powiedział gubernator prowincji Morza Czerwonego Amr Hanafi.


Jak zaznaczono podczas ostatniego spotkania dotyczącego otwarcia "podwodnego muzeum", z pojazdów usunięto wszelkie niebezpieczne materiały i urządzenia, a sprzęt został zatopiony z dala od najbardziej popularnych miejsc do nurkowania i snurkowania w okolicach Hurghady.


Warto zauważyć, że pierwsze czołgi T-34 przeznaczone do "zatopienia w Morzu Czerwonym" pojawiły się w Hurghadzie blisko cztery lata temu. Od września 2019 roku trwały drobiazgowe przygotowania do otwarcia "podwodnego muzeum".
Jak to w Egipcie... na razie nie podano, gdzie dokładnie został zatopiony przestarzały ciężki sprzęt wojskowy. Według informacji pozarządowej organizacji "Hepca", która zajmuje się ochroną i rozwojem obszarów Morza Czerwonego - wraki powinny znajdować się w tych lokalizacjach.Podwodne muzeum sprzętu wojskowego u wybrzeży Hurghady będzie pierwszą w Egipcie i drugą w tej części świata tego typu atrakcją turystyczną. Podobne działa od czterech lat u wybrzeży Akaby w Jordanii.Dodajmy, że trzy miejsca nurkowe - gdzie zatopiono sprzęt wojskowy - to nie koniec. Jeżeli "muzeum" spodoba się turystom, zostaną otwarte kolejne cztery na wodach u wybrzeży Hurghady.


Ceremonia otwarcia "podwodnego muzeum sprzętu wojskowego" odbędzie się w czwartek w Marinie w Hurghadzie w obecności ministra środowiska Egiptu.


hurghada24.pl

Comments