top of page

Egipt wprowadza nowe podatki i opłaty. Droższe nurkowanie, safari, dyskoteki i sklepy wolnocłowe


Stało się. Izba Reprezentantów egipskiego parlamentu zatwierdziła w niedzielę podwyżki podatków i opłat od szeregu towarów i usług, które uderzą po kieszeni przede wszystkim turystów i bardziej majętnych Egipcjan.

Na wszystkie towary zakupione w sklepach wolnocłowych - których cena przekracza 5 dolarów, zostanie naliczony dodatkowy podatek w wysokości 3%, z minimalną opłatą w wysokości 1,5 USD. Czyli np: Kupując w duty free np. daktyle za 5 dolarów zapłacimy 6,5 USD - a zapewne nawet siedem dolarów, gdyż kasjerzy nie posiadają bilonu. Z tych opłat zwolnieni będą tylko członkowie zagranicznego korpusu dyplomatyczno-konsularnego.
Ponadto Egipt wprowadza nowy, 10-procentowy podatek na importowe towary luksusowe takie jak wędzony łosoś, krewetki, homary, ser pleśniowy, anchois, kawior, świeże i suszone owoce, czekolada, palone ziarna kawy, miksery elektryczne, golarki elektryczne, suszarki do włosów, urządzenia do przygotowywania herbaty i chleba, wszelkiego rodzaju słuchawki, boomboxy, zegary ścienne i zegarki ręczne, zabawki dla dzieci, skutery i zapalniczki.


Co bardzo istotne dla turystów wprowadzony zostanie 15-procentowy podatek od lotów balonem oraz nowy, 10-procentowy podatek od wycieczek z nurkowaniem, snurkowaniem oraz pustynnego safari. 20-procentowy podatek zostanie również nałożony na pokazy ryb i zwierząt w Akwariach i Delfinariach.


Zagraniczne filmy w kinach, spektakle operowe i baletowe oraz imprezy cyrkowe również będą objęte nowym pięcioprocentowym podatkiem. Ponadto na tego typu eventach obowiązywać będzie kolejny trzyprocentowy podatek od sprzedawanej żywności i napojów.
Nowelizacja trzech ustaw przewiduje również nowy 10-procentowy podatek od imprez publicznych w klubach sportowych i towarzyskich. Pięcioprocentowy podatek zapłacą organizatorzy imprez muzycznych i tanecznych w klubach nocnych, hotelach, na statkach i w kasynach.- Nowe podatki zostaną nałożone tylko na towary luksusowe i inne niż niezbędne i nie będą miały wpływu na obywateli o niskich dochodach. Oczekuje się, że nowy pakiet wygeneruje dochody w wysokości 5 miliardów funtów egipskich (EGP), co jest kwotą niezbędną do zmniejszenia deficytu budżetowego. Dodam, że programy społeczne oraz emerytury będą kosztować 270 miliardów EGP nie wspominając o tym, że dotacje na paliwo i chleb będą również kosztować 150 miliardów EGP w nowym roku budżetowym - uzasadnił podwyżki minister finansów Egiptu Mohamed Maait.
Podwyżki zatwierdzone przez Parlament wejdą w życie najprawdopodobniej z końcem obecnego roku budżetowego w Egipcie, czyli od 1 lipca 2023 roku.


hurghada24.pl

bottom of page