top of page

Egipska waluta na rozdrożu. W planie kolejna dewaluacjaEgipt ma coraz większe problemy ze stabilizacją kursu własnej waluty. Sytuacja międzynarodowa, inflacja, problemy związane z nadmiernie rozbudowaną polityką socjalną oraz odpływ z Egiptu inwestycji zagranicznych w kwocie 20 miliardów dolarów spowodowały rezygnację prezesa Centralnego Banku Egiptu (CBE).
Rezerwy walutowe Egiptu zmalały z 40 mld USD na początku tego roku do 33,1 mld w lipcu. W następstwie wojny na Ukrainie, kiedy stało się jasne, że utrzymanie stabilnego kursu walutowego tylko pogorszy nierównowagę zewnętrzną Egiptu, w marcu Centralny Bank Egiptu zdewaluował funta egipskiego (LE) o 22% w stosunku do dolara.
Przed dewaluacją za jednego dolara można było dostać 15,8 LE. Dziś za jednego dolara dostajemy 19.20 LE.
Niestety, według Bloomberg Economics kurs funta egipskiego musi spaść o kolejne 23%, aby pomóc gospodarce dostosować się zmian makroekonomicznych i zmniejszyć lukę finansową Egiptu. Deutsche Bank AG i Goldman Sachs Group Inc są nieco mniej pesymistyczne. Szacują, że funt egipski jest przewartościowany o 10%.
Chociaż oczekuje się, że nowy prezes CBE, doświadczony bankier Hassan Abdallah, będzie bardziej reagował na elastyczny kurs walutowy, nie jest jasne jak szybka i głęboka będzie dewaluacja egipskiego funta.
Egipt prawdopodobnie pozwoli na „stopniową” swojej waluty, aby zminimalizować szok inflacyjny - podała agencja ratingowa Moody's w raporcie opublikowanym na początku tego tygodnia. Dodała, że w krótkim okresie o tempie dewaluacji będą decydować wpływy finansowe, głównie z krajów Zatoki Perskiej.

Kraje Zatoki Perskiej, które dzięki wzrostowi cen ropy odnotowują wzrost nadwyżek budżetowych, pozostają zainteresowane wspieraniem Egiptu, ale nie w formie pożyczek, czy dotacji. Coraz częściej szukają możliwości inwestowania w dochodowe egipskie przedsiębiorstwa państwowe, które będą pozyskiwać za bezcen.Według agencji Moody's, do końca lipca "ekspozycja Egiptu na państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej" osiągnęła 25,9 mld USD. Oprócz poszukiwania inwestycji, egipski rząd wprowadził inne środki zaradcze - ograniczył import i wprowadza racjonalizację zużycia energii elektrycznej produkowanej z gazu. W ten sposób, eksportowany gaz ma być "ratunkiem dla stabilizacji LE.
Capital Economics spodziewa się, że CBE pozwoli na spadek wartości egipskiego funta „do 25 LE za dolara do końca 2024”.


hurghada24.pl

bottom of page