top of page

W Egipcie odkryto tunel, być może prowadzący do grobowca Kleopatry


Tunel został znaleziony na głębokości 13 m pod starożytną świątynią Taposiris Magna znajdującą się w pobliżu starożytnej egipskiej stolicy Aleksandrii.

Pod świątynią Taposiris Magna, której nazwa oznacza "wielki grób Ozyrysa"

odkryto tunel wyryty w warstwach skały, który może prowadzić do dawno zaginionego grobowca Kleopatry.


Rzeźbiony tunel, okrzyknięty „cudem geometrycznym” rozciąga się na długości ponad 1400 metrów i ma około 1,8 metra wysokości. Przypomina tunel Eupalinosa na greckiej wyspie Samos - uznanego za jedno z największych osiągnąć inżynieryjnych świata helleńskiego.

Archeolog Kathleen Martinez z Uniwersytetu San Domingo na Dominikanie (która od 17 lat prowadzi badania archeologiczne w Taposiris Magna) liczy, że tunel prowadzi do grobu ​​ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu i grobu jej kochanka Marka Antoniusza. Ich szczątki mają się znajdować na końcu tunelu.

Świątynia Taposiris Magna znajduje się w pobliżu Aleksandrii, niegdyś stolicy kraju. Według Martinez istnieje duża szansa, że ​​Kleopatra jest tam pochowana, a jeśli tak, znalezienie jej szczątków byłoby "najważniejszym odkryciem XXI wieku".

Kleopatra rządziła Egiptem od 51 r. p.n.e. do 30 roku p.n.e. Była królową Egiptu, ostatnią i najsłynniejszą z dynastii Ptolemeuszy. Aby zyskać poparcie wśród Egipcjan, Kleopatra została ogłoszona córką Re - boga słońca. Była znana zarówno jako uwodzicielka jak i urzekająca osobowość - jak przedstawiła to Elizabeth Taylor w filmie „Kleopatra” z 1963 roku.


Kleopatra wykorzystała swoje wdzięki, aby najpierw uwieść Juliusza Cezara i scementować sojusz Egiptu z Rzymem, a następnie rozkochać w sobie Marka Antoniusza.
- Jeżeli istnieje procentowa szansa, że ​​ostatnia królowa Egiptu została tam pochowana, moim obowiązkiem jest odszukać jej grób. To pierwszy raz, kiedy archeolog znajduje tunele, przejścia podziemne wewnątrz murów otaczających świątynię - powiedziała The Daily Mail Kathleen Martinez.Archeolog uważa, że ​​po tym, jak Marek Antoniusz popełnił samobójstwo po klęsce w bitwie morskiej z wojskami Oktawiana, Kleopatra przygotowała szczegółowe plany, aby ona i jej kochanek zostali pochowani w podziemiach świątyni Taposiris Magna.


- Kleopatra chciała zostać pochowana z Markiem Antoniuszem, ponieważ pragnęła odtworzyć mit o Izydzie i Ozyrysie. Prawdziwe znaczenie kultu Ozyrysa polega przecież na tym, że zapewnia on małżonkom i kochankom nieśmiertelność - mówi Martinez.


hurghada24.pl

Kommentarer