top of page

Ramadan 2022 w Egipcie - wszystko, co musisz wiedziećRamadan to miesiąc postu i czas, kiedy muzułmanie wzmacniają swoją wiarę poprzez modlitwę i wzmożone recytowanie Koranu. Muzułmanie wierzą, że w tym miesiącu święty Koran został objawiony prorokowi Mahometowi. Jest to również dziewiąty i najświętszy miesiąc w kalendarzu islamskim – lub Hidżri. Post od wschodu do zachodu słońca przez cały święty miesiąc jest obowiązkiem każdego muzułmanina, który osiągnął wiek dojrzałości.Ramadan najprawdopodobniej rozpocznie się w sobotę, 2 kwietnia 2022 roku, zgodnie z zapowiedzią egipskiego Dar al-Iftaa. Jednak ostateczna data zostanie oficjalnie ogłoszona przez komitet obserwacji Księżyca – grupę astronomów, urzędników sądowych i doradców z islamskiej władz kraju, która zazwyczaj zbiera się po maghrib, czyli zachodzie słońca, modlitwach 29 dnia Sha'ban (który w tym roku jest w piątek, 1 kwietnia), aby szukać nowiu sierpa księżyca ze wzgórza Mokattam w Kairze.Wiele z ważnych tradycji tego świętego miesiąca, które nie mogły się odbyć przez ostatnie dwa lata, zostanie wznowionych. Są to nocne modlitwy taraweeh, duże bankiety charytatywne dla ubogich i powrót sohour czyli wycieczek.

Oczekuje się, że nocne modlitwy ramadanu, znane jako taraweeh, będą mogły odbywać się w głównych egipskich meczetach w tym roku, po tym, jak nie odbywały się przez ostatnie dwa lata. Taraweeh jest jednym z najważniejszych rytuałów świętego miesiąca każdego roku. Po dwuletniej przerwie modlitwy te są bardzo wyczekiwane.
Chociaż modlitwy były odwoływane w publicznych meczetach przez ostatnie dwa lata, wierni gościli je w swoich domach i innych prywatnych przestrzeniach w większości egipskich miast. Teraz obchody mszy we wszystkich meczetach zostały przywrócone w tym roku po dwóch latach wstrzymania z powodu pandemii. Ponadto od 1 kwietnia 2022 roku będą mogły odbywać się wesela w halach zamkniętych, które, z powodu pandemii, również były zakazane przez ostatnie dwa lata.Rząd organizuje obecnie siódme doroczne targi zaopatrzenia Ramadan, które zapewniają tradycyjne potrawy Ramadan po obniżonych kosztach, aby jak najwięcej osób mogło obchodzić święty miesiąc. Państwowe akcje charytatywne stały się w tym roku bardziej istotne w świetle rosnących cen żywności spowodowanych wojną rosyjsko-ukraińską. Najbardziej znane organizacje charytatywne w kraju zaczęły bezpłatnie rozdawać paczki Ramadan biednym.W tym roku centra handlowe i sklepy detaliczne będą mogły działać z pełną wydajnością , a rząd zwiększy ich godziny pracy. Chociaż godziny zamknięcia restauracji i kawiarni zostały ustalone na północ w dni powszednie i 1 w nocy na ostatni weekend Ramadanu, aby zmniejszyć tłok podczas świętego miesiąca, w tym roku godziny zamknięcia zostały przedłużone do 2 w nocy.Zgodnie z krajowym prawem pracy, dni pracy pracowników sektora publicznego, podczas Ramadanu, są krótsze o około trzy godziny. Pracownicy mogą przyjść do pracy godzinę później niż zwykle, o 9 rano i wyjść z pracy o 14:00 zamiast o 16:00.

Jednak nie istnieją takie przepisy dla firm z sektora prywatnego. Wielu pracowników egipskiego sektora prywatnego pracuje w czasie Ramadanu w pełnym ośmiogodzinnym dniu.


(ahramonline)

Comments