top of page

Ważny incydent w kwestii praw samotnych kobiet w Egipcie


Egipskie media rozpisują się o skandalu do jakiego doszło trzy dni temu w jednym z luksusowych egipskich hoteli w El-Alamein nad Morzem Śródziemnym.
Znana egipska aktorka i celebrytka Nagla Badr (ponad 5 mln. obserwujących na FB) nie została wpuszczona do hotelu z tego tylko powodu, iż była sama. W recepcji poinformowano ją, iż "wstęp do hotelu ma zakazany" z powodu "bycia samotną kobietą". Aktorka dowiedziała się także, iż hotel przyjmuje tylko "gości rodzinnych".

- Powiedzieli mi, że przyjechałam bez męża i dlatego nie mogą mnie przenocować - stwierdziła Badr podczas telewizyjnego talk show al Hekaya.
Sprawa stała się bardzo głośna w Egipcie. W związku z tym głos w tej sprawie musiało zabrać ministerstwo turystyki i starożytności. Asystent ministra Abdel-Fattah Al-Assi powiedział wprost, że "wszystkie hotele, które są pod nadzorem ministerstwa nie mogą uniemożliwić żadnej osobie lub kobiecie wejścia do nich z jakiegokolwiek powodu, o ile pokoje są dostępne".
Dodał, że niektóre hotele działają pod nadzorem administracji samorządowej, a wszystkie incydenty, które uniemożliwiały samotnym kobietom rezerwację pokoi, nie podlegały nadzorowi resortu.
Przypadek Nagli Badr nie jest jedynym incydentem, kiedy kobiecie zakazano rezerwacji pokoju w hotelu za bycie „samotną” bez rodziny lub mężczyzny. Do tego typu incydentów dochodzi przede wszystkim w prowincji aleksandryjskiej. Z drugiej strony rząd Egiptu niejednokrotnie już zapewniał, że żaden hotel nie może zabronić samotnej dziewczynie rezerwacji pokoju.(egypttoday)

Comments


bottom of page