top of page

Ważne odkrycie polskich archeologów w EgipcieGrób urzędnika odpowiedzialnego za tajne dokumenty w kancelarii królewskiej za panowania pierwszych faraonów VI dynastii (ok. 2300 p.n.e.) odkryła w Sakkarze ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (PCMA UW).
W sezonie jesiennym 2021 prowadzono wykopaliska w obrębie Suchej Fosy otaczającej kompleks Piramidy Schodkowej króla Dżesera, na zachód od grobowca wezyra Merefnebefa, wcześniejszego wielkiego odkrycia ekspedycji PCMA UW.W trakcie ostatnich badań odkryto fasadę kolejnej kaplicy grobowej. Zdobią go płaskorzeźby przedstawiające właściciela grobowca. – Dygnitarz nosił nazwisko Mehtjetju i był m.in. urzędnikiem z dostępem do pieczęci królewskich, czyli sakralnych, dokumentów, inspektorem dóbr królewskich oraz kapłanem kultu kostnego króla Tetiego.
Oznacza to, że najprawdopodobniej żył za panowania pierwszych trzech władców VI dynastii: Teti, Userkare i Pepy I - wyjaśnia kierownik wyprawy dr hab. prof. Kamil O. Kuraszkiewicz z Wydziału Orientalistycznego UW.Według odkrywcy, wysoka pozycja społeczna Mehtjetju pozwoliła mu zatrudnić wykwalifikowanych rzemieślników do budowy grobowca, ponieważ płaskorzeźby na fasadzie zdradzają wyjątkowo wprawną rękę, a elegancja linii i subtelność modelowania rywalizują z najlepszymi płaskorzeźbami wezyra. grób.
Niestety skała, w której wykuto kaplicę jest bardzo krucha i zerodowana, wymagała więc natychmiastowej interwencji konserwatorów. Na czele tego zadania stanął zmarły w tym roku szef zespołu konserwatorskiego Zbigniew Godziejewski z Muzeum Narodowego w Warszawie.


Na fasadzie nie ma polichromii. - Możliwe, że nigdy nie powstał, ponieważ dekoracja kaplicy nie została ukończona. Boczne ściany wejścia nie mają dekoracji reliefowej, tylko postacie namalowane czarnym tuszem na tynku wapiennym” - mówi dr hab. prof. Kuraszkiewicz. Miały służyć jako szkic do rzeźbienia płaskorzeźb. Szkice przedstawiają prowadzenie zwierząt ofiarnych: krów, oryksów i koziorożców.


Niekompletna dekoracja nie oznacza, że ​​Mehtjetju nie został pochowany w swoim grobowcu. - Gdyby go tam nie pochowano, najprawdopodobniej grób przejąłby ktoś inny. Dekoracja jest nieukończona prawdopodobnie dlatego, że inwestor zmarł przed ukończeniem prac i został pochowany w naprędce wykończonym grobowcu” - wyjaśnia badacz.
Eksplorację wnętrza kaplicy zaplanowano na jesień 2022 roku.


(pcma.uw.edu.pl)

Commenti


bottom of page