top of page

Tak wyglądają Wielkie Schody w Wielkim Muzeum Egipskim w Kairze (video)1 grudnia w Wielkim Muzeum Egipskim (GEM) w Gizie udostępnione zostały dla zwiedzających 'Wielkie Schody". Rozciągają się one na długość 64 metrów. Mają 24 m wysokości, 85 m szerokości u dołu i 17 m na górze.Wielkie Schody w Wielkim Muzeum Egipskim uważane są za pierwsze tego rodzaju na świecie. Na ich stopniach ustawiono 72 artefakty z których najważniejszymi są; posąg króla Chefrena, króla Mykerinosa, Hatszepsut, Ramzesa II i Amenhotepa III. Ich zwieńczeniem jest stanowisko panoramiczne z widokiem na płaskowyż w Gizie i słynne Piramidy.


Oto jak prezentują się na filmie Wielkie Schody...

- Wielkie Schody są jak wznosząca się aleja przedstawiająca drogę Egipcjan do budowy swoich legendarnych świątyń i piramid - można było przeczytać tuż przed ich otwarciem na stronach internetowych ministerstwa turystyki i starożytności Egiptu.W tej chwili zwiedzający (oprócz Wielkich Schodów) mogą także zobaczyć w GEM Wiszący Obelisk, Grand Lobby oraz Szklane Lobby z posągiem króla Ramzesa II, kolumna króla Merenptaha, a także dwa posągi króla i królowej z epoki Ptolemeuszy.

Otwarta jest także wystawa „Tutankhamun Interactive”. Dzięki najnowocześniejszym cyfrowym technologiom można prześledzić życie legendarnego króla Tutanchamona - począwszy od mitów o stworzeniu Heliopolis, aż po skarby jego grobowca.Cudzoziemcy zapłacą za wstęp 1.200 funtów egipskich (EGP), czyli 153 złote. Bilet młodzieżowy (od lat 4 do 21) kosztuje 750 EGP (95 zł). Tyle samo zapłacą studenci. Co ważne, od wszystkich na miejscu wymagany jest dokument tożsamości.


Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie otwarte jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00.


Comentários


bottom of page