top of page

Starożytne rzymskie miasto odkryte tuż obok Świątyni Luksorskiej


Egipska misja archeologiczna odkryła pozostałości miasta, które według wstępnych datowań pochodzi z okresu rzymskiego około II - III wieku naszej ery.
"Rzymskie miasto" znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie starożytnej egipskiej świątyni w Luksorze.
Podczas wykopalisk odkryto pozostałości kilku rzymskich domów i fundamenty dwóch "wież mieszkalnych dla gołębi". W wieżach znajdowały się liczne naczynia ceramiczne, które według dr Fathy Yassina, dyrektora generalnego ds. Starożytności Górnego Egiptu, służyły do ​​gniazdowania gołębi.


Archeolodzy natrafili także na rzymskie warsztaty wytwarzania i wytapiania metali, w których zespół natrafił na garnki, narzędzia szlifierskie, ceramikę oraz monety wykonane z miedzi i brązu.
Wcześniejsze wykopaliska w pobliżu tego miejsca ujawniły część muru i magazynu z okresu rzymskiego, a także pozostałości architektury bizantyjskiej, amfory i kilka artefaktów.Stwierdzono, że odkopany obszar jest przedłużeniem starożytnego miasta Teb i jest "najważniejszą i najstarszą osadą" na wschodnim wybrzeżu prowincji Luksor.


Luksor był starożytnym miastem Teb, wielką stolicą Górnego Egiptu w okresie Nowego Państwa. Starożytni Grecy nazywali miasto Thebai, które Rzymianie zaadaptowali do Tebae, wykorzystując Świątynię Luksorską i jej okolice jako fortecę dla swoich Legionów i siedzibę rzymskiej administracji dla regionu.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page