top of page

Rozpoczęcie Ramadanu w Egipcie tuż tuż


Narodowy Instytut Badawczy Astronomii i Geofizyki Egiptu (NRIAG) ogłosił, iż tegoroczny Ramadan rozpocznie się w czwartek 23 marca.Według kairskiego instytutu - Eid Al Fitr, czyli trzydniowe święto kończące Ramadan rozpocznie się w piątek 21 kwietnia.


Informację NRIAG musi teraz potwierdzić Dar Al Ifta, czyli oficjalny egipski organ doradczy, sądowniczy i rządowy, ustanowiony jako centrum islamu i islamskich badań prawnych.Data rozpoczęcia Ramadanu zmienia się co roku. Ponieważ islam przestrzega kalendarza księżycowego, Ramadan rozpoczyna się wówczas, gdy zaobserwowany zostanie pierwszy półksiężyc w nowiu. W ubiegłym roku święty miesiąc dla muzułmanów rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończył 1 maja.Ramadan to przede wszystkim czas, który kojarzy się z zakazem spożywania posiłków od wschodu do zachodu słońca. Muzułmanie powinni jeść dwa posiłki - przed świtem i po zapadnięciu zmierzchu. Nawoływanie na poranną modlitwę jest sygnałem, że jedzenie trzeba przerwać. Nie można także pić i palić. Zabronione są również stosunki płciowych przed zachodem słońca.


Z drugiej strony w czasie Ramadanu obowiązuje silne pielęgnowanie pięciu filarów islamu. Chodzi o wyznanie wiary, modlitwę, jałmużnę, pielgrzymkę do Mekki i właśnie post. Należy także starać się powstrzymywać od konfliktów i walk.

W tym roku, po złagodzeniu ograniczeń związanych z COVID-19 w całym kraju, Egipcjanie będą mogli odprawiać wszystkie rytuały religijne w meczetach.


hurghada24.pl