top of page

Przerwy w dostawach prądu zostaną w Egipcie na dłużej. W hotelach też zabraknie światła?W sierpniu, w związku z falą upałów i nadmiernym zużyciem energii elektrycznej, Ministerstwo Energii Elektrycznej Egiptu wprowadziło "harmonogram przerw w dostawie prądu w całym kraju - nie tylko do mieszkań, ale i do wszystkich gałęzi gospodarki i przemysłu". Ograniczenia miały potrwać kilka miesięcy. Okazuje się, że prądu w domach i sklepach nie będzie dłużej.Jak przekazali (oczywiście anonimowi) urzędnicy Ministerstwa Energii portalowi Al-Sharq "braki w dostawach prądu w Egipcie potrwają co najmniej do marca przyszłego roku. Wyłączanie energii elektrycznej związane jest z brakiem ropy i gazu, którymi zasilane są nasze elektrownie".


- Codziennie trzeba zaoszczędzić od 600 do 800 megawatów, więc we wszystkich prowincjach Egiptu prąd będzie wyłączany co najmniej na 10 minut - twierdzą proszący o zachowanie anonimowość urzędnicy ministerstwa.

Według urzędników, rząd Egiptu najprawdopodobniej wprowadzi w całym kraju nakaz zamykania sklepów i kawiarni o północy, a także nakaże organizowanie zawodów sportowych w ciągu dnia. Ponadto ma zostać przywrócona "praca zdalna" raz w tygodniu dla wszystkich urzędników państwowych, których "obecność w biurze nie jest niezbędna".


W Egipcie 85% energii potrzebnej do funkcjonowania elektrowni pochodzi z paliw kopalnych - zwłaszcza gazu i oleju napędowego, a pozostałe 15% z fotowoltaiki i farm wiatrowych. Strategiczne rezerwy oleju napędowego Ministerstwa Energii obecnie - oprócz codziennych dostaw egipskiego Ministerstwa Ropy Naftowej - wynoszą 150 tys. ton, a dzienne dostawy oleju napędowego wahają się od 10 do 12 tys. ton. Aby nie dochodziło do przerw w dostawie prądu egipskie elektrownie powinny otrzymywać codziennie około 135 milionów metrów sześciennych gazu i 10.000 ton oleju napędowego.

Na szczęście turyści wypoczywający w takich miejscowościach jak Hurghada, Marsa Alam, czy Sharm el-Sheikh mogą spać spokojnie. Po pierwsze; większość dobrych hoteli posiada własne agregaty prądotwórcze, a po drugie; wg. zapewnień egipskiego rządu - "w resortach turystycznych zgrupowanych blisko siebie i terenach bezpośrednio związanych z turystyką" prąd nie będzie wyłączany - o ile pozwolą na to "uwarunkowania techniczne".
コメント


bottom of page