top of page

Prezydent Andrzej Duda poleciał do Egiptu


Andrzej Duda jest w drodze do Kairu. Prezydent Polski wraz z małżonką spędzi w Egipcie trzy dni.


Głównym tematem rozmów Andrzeja Dudy z władzami Egiptu będzie kryzys żywnościowy - powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Piotr Ćwik. Omówiona ma być także kwestia ewentualnych dostaw gazu z Egiptu.Para prezydencka będą przebywać w Egipcie do wtorku. W planach są m.in. rozmowy z prezydentem Egiptu Abdelfattahem Al Sisim oraz z premierem Egiptu Mustafą Madbulim. Andrzej Duda otworzy w Kairze Polsko–Egipskie Forum Gospodarcze, a także spotka się z papieżem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosem II oraz przedstawicielami egipskiej Polonii.Jak zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, "w rozmowach zarówno z prezydentem, jak i premierem Egiptu poruszone zostaną tematy trudne dla naszych partnerów, czyli tematy żywnościowe”. – Wiemy, że Egipt jest całkowicie uzależniony od importu z Ukrainy i Rosji, i poszukuje form wsparcia - podkreślił Ćwik.


Zaznaczył, że Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych. - Takie działania i próby podejmuje ministerstwo infrastruktury, które rozmawia na temat możliwości współpracy polskich kolei z kolejami ukraińskimi. Mówi się wstępnie o utworzeniu specjalnej spółki, która będzie zajmować się eksportem zboża z Ukrainy do innych krajów na świecie.Oczywiście nie jesteśmy w stanie całościowo wesprzeć Ukrainy, bo ilości zalegającego zboża i możliwości przeładunkowe w Polsce są ograniczone, ale myślę, że ten wątek na pewno pojawi się w rozmowach - dodał prezydencki minister.Podczas egipsko-polskiego forum gospodarczego poruszony ma zostać m.in. temat importu gazu skroplonego z Egiptu. - Nie mamy dzisiaj żadnych umów z Egipcjanami, ale dywersyfikacja dostaw gazu to jeden z ważnych tematów. Rozpoczęcie dyskusji wokół ewentualnej współpracy w tym zakresie także będzie możliwe - zapowiedział.Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił na początku tygodnia, że wizyta Prezydenta RP w Egipcie będzie w jakimś stopniu poświęcona sprawie Ukrainy, ponieważ Egipt jednym z głównych odbiorców pszenicy z Ukrainy.

Podczas piątkowej gali konkursu AgroLiga 2021 Andrzej Duda podkreślił, że niewykluczone, że Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie, jeśli eksport płodów rolnych z Ukrainy nie zostanie wznowiony.


Oficjalna część wizyty Andrzeja Dudy w Egipcie zakończy się w poniedziałek. Prezydent RP wróci do kraju we wtorek.


(prezydentpl)

Comments


bottom of page