Wycieczki z Hurghady

Hurghada jest idealnym miejscem w Egipcie, aby podczas tygodniowego, lub dwutygodniowego urlopu wybrać się na co najmniej jedną dłuższą zorganizowaną wycieczkę.

 

Ruszając z Hurghady możemy w ciągu jednego dnia zwiedzić Kair, Luxor, Alexandrię, Suez czy Asuan. Najbardziej polecam wycieczki do Kairu i Luxoru. Polecam wycieczki zorganizowane. 

Nie dlatego, iż podróżowanie po Egipcie jest niebezpieczne (bo nie jest), ale dlatego, iż jest po prostu łatwiejsze, bardziej wygodne i w sumie tańsze. W Hurghadzie w zasadzie na każdym kroku znajdziemy biura podróży, które oferują nam wycieczki w określone miejsce.

 

Także podczas pobytu na hotelowej plaży specjalni "sprzedawcy ofert turystycznych", którzy oferować nam będą wycieczki w bliższe rejony Hurghady: na Safari, na wyspę Giftun czy do Delfinarium

Sprzedawcom można zaufać, gdyż wszyscy mają pozwolenie na sprzedaż i działają za zgodą właścicieli hoteli. Oczywiście targowanie się z nimi jest wskazane (a nawet zalecane).

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Egipt składa się z czterech głównych regionów. Delta Nilu jest obszarem rozciągającym się na północy, blisko Kairu, gdzie Nil rozdziela się na dwie mniejsze części sięgające linii wybrzeża ciągnącego się od Alexandrii do Port Said. Na wybrzeżu wody Nilu wpadają do Morza Śródziemnego. Wzdłuż linii brzegowej są miasta i miasteczka m. in: El-Almein, oraz muzea Marsa Matruh i Sallum. Na wschodzie Alexandrii znajduje się słynna Rosetta, w której został odnaleziony kamień z Rosetty, bardzo ważny artefakt, który okazał się kluczem do rozszyfrowania starożytnego pisma hieroglificznego. Dalej na wybrzeżu znajdują się miasta Damietta i Port Said. 

 

Dolina Nilu rozciąga się od wybrzeża Morza Śródziemnego, aż pogranice z Sudanem na południu. Miasta położone wzdłuż jej brzegu są miejscami gdzie znajdują się najważniejsze i najcenniejsze pamiątki starożytnej cywilizacji. To tutaj znajdują się Piramidy w Gizie i Sfinks, wspaniała Świątynia Luxorska, Dolina Królów i wiele innych.

 

Pustynia Sahara, druga co do wielkości pustynia na świecie tworzy wraz z oazami obszar o niewielkim zaludnieniu, ale skrywająca wiele cennych miejsc kultu, czy zabytków.

 

Z drugiej strony Nilu znajduje się Riwiera Morza Czerwonego odwiedzana przez turystów z całego świata z takimi miastami jak Hurghada, Marsa Alam, czy Safaga

 

Najwcześniejsze ślady cywilizacji na obszarach obecnego Egiptu datowane są na okres prehistoryczny, jednak niektóre miasta, ktore przetrwały do dzisiejszych czasów mają swoje korzenie w roku 8000 p. n. e. W czasie kiedy zaczęła się formować pustynia Sahara a mieszkańcy zaczęli się przesiedlać bliżej żyznych obszarów Doliny Nilu tworzyli podwaliny pod struktury społeczne. Ta starożytna cywilizacja powstała i rozwijała się praktycznie dzięki rzece Nil w okresie zwanym przed faraońskim. Okres dynastyczny noszący tę nazwę ze względu na dynastie które rządziły krajem rozpoczął się około 3000 roku p. n. e. Za pierwszego faraona uważa się Menesa, który miał zjednoczyć podzielony Egipt. Pierwsza nazwa kraju oznaczała "dwie ziemie". 

 

Całkowita liczba rządzących dynastii wynosiła 30. Przez ponad 3 milenia rządzili oni krajem, aż do roku 30 p. n. e. Wielu spośród faraonów pragnęło zostawić swój własny ślad w historii budując pałace, świątynie i grobowce. To właśnie w tym okresie powstała większość zdumiewających budowli, które przetrwały do dziś, takie jak piramidy w Gizie i Sfinks, czy Pałac Luxorski.

Egipski stan świadomości

 

Zamykając oczy, mogę bez trudu przypomnieć sobie mój pierwszy egipski wschód słońca. Ciepły piasek pieszczący stopy, delikatny wiatr od morza, który jakby na przywitanie delikatnie muskał twarz. Każdy promień słońca zalewający kolejny fragment egipskiej ziemi. mam to szczęście, że w każdej, nawet najgorszej chwili potrafię ten moment przywołać.

 

Zawsze marzyłem o podróży do Egiptu. Jako dzieciak zaczytany w opowieściach podróżniczych, z lampką pod kołdrą, poznawałem świat Howarda Cartera - odkrywcy grobowca faraona Tutenchamona. Poznawałem ten nierealny i tak odległy dla mnie świat. jego magię, piękno, dzikość i wszystkie tajemnice. Oczyma wyobraźni widziałem siebie spacerującego po pustyni, odkrywającego to wszystko, czego nie miał szczęścia odkryć ktoś inny. Oczywiście chciałem być kolejnym Howardem Carterem. Wierzyłem, że tak się właśnie stanie. Cóż, życie jest życiem i ma to do siebie, że weryfikuje wszystkie nasze dziecięce marzenia, nakładając na nas obowiązek życia tu i teraz. Archeologiem i odkrywcą nie zostałem, przynajmniej nie takim na miarę legendarnego odkrywcy. 

 

Kiedy pierwszy raz postawiłem stopę na egipskiej ziemi, byłem ogromnie wzruszony. Oto miejsce moich marzeń staje przede mną otworem. Wiedziałem, że już nic nie zatrzyma głodu poznania, dotknięcia, poczucia wspólnoty. Egipt i ja wreszcie poznaliśmy się osobiście. Byłem już wtedy dorosłym, dojrzałym człowiekiem. Widać, do pierwszego spotkania musiałem dorosnąć i dzisiaj wiem dlaczego.

 

Kiedy słyszę, że któryś z moich znajomych wybiera się w tamtym kierunku, zawsze pytam, co wiesz o miejscu, do którego jedziesz ? I po co faktycznie tam jedziesz ? Odpowiedzi są bardzo różne. Zobaczyć piramidy. Poleżeć na plaży. Poznać rafę koralową. Oczywiście Egipt to nie tylko plaża, rafa i drinki z palemką. To kolebka cywilizacji i miejsce, które w każdym swoim fragmencie przesiąknięte jest historią. Tutaj możesz tej historii dotknąć, poczuć ją, poznać. na własne oczy przekonać się o potędze cywilizacji, która przetrwała tysiąclecia, która dale dowód, że nie wszystko w naszym świecie przemija. Egipt jest wieczny.

 

Warto, wybierając się w pierwszą podróż do tego wspaniałego kraju, poznać nieco jego historię. Przygotować się mentalnie do tej podróży, poczuć jego magię. Wiem, że uczyni to Waszą pierwszą podróż niezapomnianą i rozbudzi miłość, która, jak moja, pozostanie częścią Was i już na zawsze połączy z tym odległym miejscem.

 

Jednym z dobrych tytułów jest ksiązka Anny Świderkówny "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów" - ta pozycja pokaże Wam związki Egiptu z kulturą starożytnej Grecji. To opowieść wybitnej znawczyni papirusów, Egiptu, epoki greckich Ptolemeuszów, czasów hellenistycznych, a także Biblii i Ewangelii. Ksiązka przybliża zapomniany już nieco, a jednak świecący wciąż nieprzemijającym blaskiem, świat hellenistycznego i wczesnochrześcijańskiego Śródziemnomorza. Przecież Egipt i cały starożytny świat nierozerwalnie połączony był właśnie z Grecją. Nauczycie się odnajdywać w opowieściach, architekturze i kulturze ślady przeplatających się kultur, ich współistnienie.

 

Czytelnikowi, który woli dramatyczne zwroty akcji i pozycję rodem z amerykańskich filmów przygodowych, polecam legendarną juz książkę "Bogowie, groby i uczeni" wspaniałego C.W. Cerama. To swoista biblia archeologów, podróżników i studentów kierunków historycznych. Napisana łatwym, przyjemnym językiem. Niby książka naukowa, a czyta się ją z lekkością powieści przygodowej. Przyznam szczerze, że jest to jedna z książek, która zasiała we mnie ziarno odkrywcy. Jako ciekawostkę dodam, że została ona wydana po raz pierwszy w języku polskim w 1958 roku i po dziś dzień doczekała się wznowień o kolejnych wydań. Lepszej reklamy nie trzeba.

 

Planując swoją pierwszą lub kolejną podróż, warto zaplanować to, co faktycznie chcecie zobaczyć. O ile nie wymyśliliście wyłącznie smażenia się na plaży i degustacji miejscowych drinków, zróbcie plan podróży. Znajdziecie wiele informacji o wycieczkach fakultatywnych, kierunkach, do których należy się udać, żeby w ogóle poznać choć namiastkę historii. Oczywiście nie da się zobaczyć wszystkiego i miesięczna podróż to zdecydowanie zbyt mało, ale przynajmniej poczujecie to miejsce i być może zakochacie się w nim na dłużej. Warto również pamiętać o tym, że Egipt jest znakomitą bazą wypadową do miejsc położonych w bliskim sąsiedztwie. 

 

Ktoś kiedyś powiedział, że poznając jedno arabskie państwo, poznacie je wszystkie. Uważam, że to wyjątkowo nietrafione stwierdzenie. Oczywiście piasek, plaża, morze wszędzie są do siebie podobne, ale każde z miejsc ma swoją odrębną i piękną historię, która  należy poznać. Nie ma współczesnego świata bez Egiptu, nie ma jego historii. Egipt miał i nadal ma ogromny wpływ na sztukę, architekturę i kulturę wielu narodów. Jego wielką historię poznajemy juz w szkole, uczymy się o cywilizacjach w oparciu o trwające do dziś ślady ich działalności i rozwoju. To nasza historia tak jak historię Egiptu tworzyli Polacy. Wystarczy wspomnieć świątynie Belid El Wali, która została uratowana przed zalaniem jej wodami jeziora Nassera. Te świątynię przenosili Polacy.

 

Egipt to kraj wielu narodów, wyznań, kultur. Łączą się tutaj, współistnieją i uszlachetniają przestrzeń tego wspaniałego państwa, którego granic nie da się ściśle określić, bo granice Egiptu kreśli jedynie nasza wyobraźnia. Warto o tym pamiętać, dotykając po raz pierwszy ciepłej egipskiej ziemi.

 

tekst: Hubert Stanisław Bisto, Egypt Exclusive

Odległości między miastami w Egipcie

 

Kair

Alex

Lux

Aswa

Hurg

Sharm

Ismail

Suez

Marsa Matr

Port Said

Minya

Kair

 

139

420

563

329

342

87

81

318

139

154

Alex

224

 

556

701

472

438

169

226

179

222

293

Lux

676

895

 

139

186

644

489

503

736

556

241

Aswa

906

1128

223

 

319

861

648

649

879

701

407

Hurg

529

759

299

513

 

458

303

245

651

354

378

Sharm

550

705

1036

1386

737

 

268

213

617

352

454

Ismail

140

272

785

1043

487

431

 

57

348

53

241

Suez

130

364

810

1044

395

342

91

 

405

108

241

Marsa Matr

512

288

1185

1415

1047

993

560

652

 

401

472

Port Said

224

357

895

1128

569

566

85

174

645

 

293

Minya

248

472

387

655

608

730

387

388

760

472

 

Mapa drogowa Egiptu
 
 
Mapa kolejowa Egiptu
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie

Podróżowanie  po Egipcie

Podróżowanie po Egipcie nie jest tak bezpieczne jak po np. krajach europejskich. Tak naprawdę robimy to na własną odpowiedzialność i ryzyko. Przekazuję tę informację nie po to, aby straszyć kogokolwiek ale, by uświadomić o ewentualnych problemach i teoretycznych niebezpieczeństwach związanych z podróżą z jednego do drugiego miasta w Egipcie w przypadkowym towarzystwie mieszkańców tego muzułmańskiego kraju.

Z Hurghady do Kairu (a także innych miast w Egipcie) kursują klasyczne linie autobusowe. Aby być pewnym godziny odjazdu i miejsca odjazdu najlepiej dzień wcześniej skontaktować się pod podane numery telefonów z przedstawicielami jednej z kilku firm oferujących przejazdy na tej trasie. 

Firmy oferujące stałe połączenia na trasie Hurghada - Kair informują, iż podróż dla Europejczyka jest w pełni bezpieczna, jednak w razie jakichkolwiek problemów należy niezwłocznie powiadomić o tym kierowcę autobusu, lub telefonicznie policję turystyczną, albo najbliższy punkt kontrolny policji (jest ich na trasie Hurghada - Kair co najmniej kilka).

Zapewniam, iż każde, powtarzam każde zgłoszenie dotyczące naruszenia spokoju, lub nietykalności turysty (tym bardziej turysty z Europy) jest natychmiast szczegółowo wyjaśniane przez tamtejsze władze. Podróż z Hurghady do Kairu trwa od 5 do 7 godzin (w zależności od pory wyjazdu i częstotliwości przystanków po drodze). Autokary (szczególnie, gdzie bilety na podróż są droższe) posiadają klimatyzację i toalety. Sprzedawane są także zimne napoje i przekąski.

Autokarem po Egipcie - firmy przewozowe

El Gouna Bus Company:

 

Przystanek znajduje się w Hurghadzie przy ulicy El Nasr w Daharze, 200 metrów od szpitala.

Informacja dla podróżnych, tel: +206503556188

SuperJet Bus Company:

 

Przystanek znajduje się przy ulicy El Nasr w Daharze.

Informacja dla podróżnych, tel: +20653553499

HiJet Bus Company:

 

Przystanek znajduje się na placu AKA w Sakali.

Informacja dla podróżnych, tel: +20653449700-2

Czasy przejazdów autobusowych między miastami Egiptu:

 

Kair - Luxor: 9 godzin

Kair - Asuan: 12 godzin

Kair - Alexandria: 3 i pół godziny

Kair - Hurghada: 6 godzin

Kair - Sharm el-Sheikh: 9 godzin

Kair - Marsa Matruh: 6 godzin

Hurghada - Luxor: 4 godziny

Hurghada - Alexandria: 9 i pół godziny

Asuan - Abu Simbel: 5 godzin

Luksor - Charga: 5 i pół godziny

Port morski w Hurghadzie
Promy z Hurghady

  Promy na trasie Hurghada - Sharm

 

Sobota 09:00 Hurghada - Sharm

Sobota 17:00 Sharm - Hurghada

Poniedziałek 05:00 Hurghada - Sharm

Poniedziałek 18:00 Sharm - Hurghada

Wtorek 08:00 Hurghada - Sharm

Wtorek 17:00 Sharm - Hurghada

Czwartek 09:00 Hurghada - Sharm

czwartek 17:00 Sharm - Hurghada

                Stawki                                     Dorosły                               Dziecko

Egipcjanie w jedną stronę      175  funtów egipskich,       100 funtów egipskich

Egipcjanie w obie strony        335 funtów egipskich,         190  funtów egipskich

Cudzoziemcy w jedną stronę 250 funtów egipskich,         150 funtów egipskich

Cudzoziemcy w obie strony   475 funtów egipskich,         285 funtów egipskich

                                             Stawki za przewóz pojazdów i samochodów:

 

Wszystkie sedany hatchbacki i w podobnym rozmiarze 245 funtów egipskich, samochody 4x4, mini vany, GMC, vany, mikrobusy, mini ciężarowe i w podobnym rozmiarze 345 funtów egipskich,  motocykle 125 funtów egipskich, rowery 50 funtów egipskich.

www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie