top of page

Ponad 600 Egipcjan zmarło w wyniku upału podczas pielgrzymki do MekkiDramatyczne informacje docierają z Mekki w Arabii Saudyjskiej. W trakcie tradycyjnej pielgrzymki (hadżdż) do świątyni Al-Kaba, w wyniku upałów sięgających 51 stopni Celsjusza zmarło co najmniej 600 Egipcjan. W sumie do tej chwili stwierdzono ponad tysiąc zgonów wiernych z różnych krajów muzułmańskich. Tak przerażające dane podaje abc news powołując się na swoje źródło w służbach bezpieczeństwa Egiptu.


Jeszcze wczoraj liczba zmarłych nie przekraczała 800 osób.
Do większości zgonów doszło wśród "nielegalnych" pielgrzymów, którzy nie posiadali specjalnych zezwoleń umożliwiających im dostęp do klimatyzowanych namiotów i autobusów. Na filmach publikowanych od kilku dni w mediach społecznościowych widać ciała rozrzucone wokół Wielkiego Meczetu w Mekce, wśród śmieci i lamentujących przechodniów.


Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi powołał specjalny "zespół kryzysowy" na którego czele stanął premier Mustafa Madbuli,. Zadaniem zespołu jest zbadanie okoliczności śmierci pielgrzymów i policzenie ofiar. Do tej pory władze tego kraju przyznają, że podczas hadżdż zmarło 28 Egipcjan, ale zidentyfikowanie wszystkich zmarłych obywateli tego kraju będzie bardzo trudne z uwagi brak specjalnych pozwoleń na przebywanie w Mekce oraz częsty brak dokumentów potwierdzających tożsamość.


Rząd Egiptu we współpracy z władzami Arabii Saudyjskiej zapewniają, że cały czas pomagają w szpitalach osobom, które na ulicach Mekki doznały udarów słonecznych, udarów mózgu i zawałów serca.


- W tej chwili mamy dużą liczbę pielgrzymów z Egiptu, którzy zmarli lub przebywają w szpitalach, a nie byli zarejestrowani w bazach danych hadżdż. To wymaga dwukrotnie większego wysiłku i dłuższego czasu na poszukiwanie osób zaginionych, identyfikowanie zmarłych i odnajdywanie ich krewnych” - czytamy w oświadczeniu egipskiego rządu.


Władze Egiptu zapewniają, że firmy turystyczne, które ułatwiły podróżowanie nieupoważnionym pielgrzymom do Mekki zostaną ukarane, a ich właściciele trafią do więzienia.

Hadżdż jest jednym z głównych filarów islamu. Muzułmanie, których na to stać i są zdolni fizycznie, mają obowiązek raz w życiu wziąć w tej pielgrzymce udział. Jest to jedno z największych corocznych zgromadzeń religijnych na świecie i według władz Arabii Saudyjskiej w tegorocznej hadżdż wzięło udział ponad 1,8 miliona pielgrzymów z całego świata muzułmańskiego.


Comentarios


bottom of page