top of page

Egipt straci na konflikcie Rosji z Ukrainą


W miarę wzrostu napięcia między Rosją a Ukrainą rosną obawy dotyczące wpływu tej sytuacji na światową, a także egipską turystykę.


Rezerwacje hoteli w Sharm El-Sheikh i Hurghadzie w marcu wzrosły o 30% w porównaniu z lutym. Europa zaczęła się otwierać na Egipt bez zaostrzonych wymogów sanitarnych - mówi Ali Okdy, dyrektora generalnego Meeting Point Egypt. Pomimo tego, to obywatele Ukrainy i Rosji dominują wśród wszystkich turystów odwiedzających Egipt.Według Ukraińskiej Państwowej Agencji Rozwoju Turystyki w 2021 r. obywatele Ukrainy odbyli 14,7 mln wyjazdów turystycznych za granicę. Dwoma głównymi kierunkami były Turcja (28% wyjazdów) oraz Egipt (21%).
Mustafa Khalil, członek Egipsko-Rosyjskiej Rady Biznesu obawia się, że w przypadku nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych może dojść do pogorszenia sytuacji, która znacznie ograniczy tamtejszą turystykę wyjazdową.

Liczba turystów w Egipcie spadła o 40% w porównaniu z październikiem i listopadem ubiegłego roku, choć w dużej mierze było to spowodowane nowym wariantem Covid-19. Teraz doszła możliwość konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją, Ukrainą, czego bardzo obawiają się europejscy turyści.
Jeśli wybuchnie wojna, w ogóle nie będzie turystyki” - mówi Ali Okdy, dodając, że samoloty nie wystartują z Ukrainy, jej przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta dla lotnictwa cywilnego, a firmy ubezpieczeniowe nie będą ubezpieczać samolotów pochodzących z Ukrainy lub Rosji.
Dyrektor sieci Savoy Hotels Rami Rizqallah powiedział, że konflikt na Ukrainie przyniósł efekt mrożący. Wcześniej ponad 20.000 rosyjskich turystów tygodniowo przyjeżdżało do Sharm El-Sheikh i Hurghady. Teraz ten wskaźnik spadł do 10.000 osób.Ponad 700 tysięcy Rosjan odwiedziło Egipt w zeszłym roku - powiedział ambasador Rosji w Egipcie Georgi Borisenko. Te same miejsca docelowe przyjmują ostatnio od 6 do 8.000 turystów tygodniowo z Ukrainy. Przed konfliktem było ich 40 tysięcy tygodniowo.


(ahram)

Yorumlar