Zobacz w Hurghadzie

 

Tuż po przyjeździe do Hurghady warto wybrać się do sklepu wolnocłowego. Sklep znajduje się w Sakali, tuż obok hotelu Sea Gull. Sklep znajduje się na 1. piętrze. Można w nim kupić (najlepiej za dolary i euro - funty egipskie nie są w tym sklepie walutą) mocne alkohole, piwo, wino, papierosy, a także zabawki, słodycze, sprzęt RTV i AGD, biżuterie. Wybór jest niewielki. Ceny... porównywalne jak na lotnisku.

Trzeba pamiętać o jednym - by zrobić zakupy trzeba mieć przy sobie paszport, oraz odwiedzić sklep najpóźniej 48 godzin po przylocie do Egiptu. W sklepie nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących kupowanych towarów. Niestety, skrzętnie korzystają z tego szczególnie Rosjanie, którzy kupują w ilościach hurtowych (stąd niewielki wybór). Należy także pamiętać, iż zakupy w sklepie jedna osoba może zrobić tylko raz. Sklep wolnocłowy w Hurghadzie to specyficzne miejsce.

Więcej  tam formalności, wypisywania kwitów i czekania, niż kupowania. Trzeba uważać na wydawaną resztę. Sprzedawcy lubią się "mylić", lub wydawać resztę w funtach egipskich. Aby nie zostać "oszukanym" radzę mieć przy sobie jak najdrobniejsze banknoty (dolary amerykańskie, lub euro).

To miejsce warto, a nawet trzeba odwiedzić (pod warunkiem, że lubimy dobre perfumy za bardzo rozsądną cenę). Mniej więcej 30/40 metrów od Sakala Square - czyli słynnego ronda, gdzie stoi Syrenka) znajduje się Perfumeria Tiba. Perfumeria znajduje się przy ulicy prowadzącej do Mariny, nie do Sakali. Perfumeria oferuje w zasadzie wszystko to, co inne perfumerie w Hurghadzie... ale ciekawostka - tu płacimy za podobny towar 28 funtów egipskich. W innych perfumeriach zapłacimy też 28...ale euro. 

Buteleczka perfum (100 gram) kosztuje w Perfumerii Tiba 28 funtów egipskich. Co ważne, w cenę wliczone jest szklane opakowanie (buteleczka) wraz z atomizerem. Na miejscu są wszelkie zapachy najlepszych światowych firm, podkreślam wszelkie. Perfumy są rozlewane na miejscu do wskazanych przez nas buteleczek (możemy sobie wybrać ich kolor oraz kształt). Od razu zaznaczę - perfumy nie są przygotowywane z tak bardzo "zagęszczonych" esencji jak w innych perfumeriach, ale ich bazą są takie same absoluty kwiatowe i olejki zapachowe. Fakt, nieco szybciej się kończą, ale...coś za coś.

W Hurghadzie warto zobaczyć nowy meczet. Znajduje się tuż przy Marinie. Został otwarty pod koniec 2012 roku. To ogromna budowla. Meczet widoczny jest z daleka, dzięki bardzo wysokim minaretom, czyli smukłym wieżom z nadwieszonymi balkonikami i galeryjkami. Nad salami modlitewnymi znajdują sie także charakterystyczne kopuły symbolizujące sklepienie niebieskie. 

Według prawa islamskiego w meczetach (nowy meczet w Hurghadzie jest dostępny dla turystów) kobiety powinny mieć na sobie ubranie zakrywające ramiona, nogi, plecy i dekolt. Mężczyźni muszą mieć długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie lub założyć ochraniacze na buty. Przed nowym meczetem w Hurghadzie znajduje się szeroki plac dla wiernych (odgrodzony od ulicy płotem). Każdy dorosły muzułmanin powinien codziennie odbyć rytualną modlitwę, zwaną salat co najmniej pięć razy.  

W większości meczetów odbywa się więc pięć spotkań modlitewnych dziennie: przed wschodem Słońca, w południe, po południu, po zachodzie słońca i wieczorem. W związku z wieczornymi modlitwami (w i przed nowym meczetem w Hurghadzie) niektóre ulice prowadzące do tego miejsca, oraz ulice tuż przy meczecie są zamykane, co wiąże sie z kłopotami komunikacyjnymi i objazdami. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż w tej części miasta tworzą się gigantyczne korki. Z centrum Sakali lepiej dojść do meczetu pieszo. Wycieczka trwać będzie kilkanaście minut, ale zapewniam warto. Meczet jest przepiękny.

Tuż obok meczetu znajduje się stocznia jachtowa w Hurghadzie. Z bliska możemy zobaczyć w jaki sposób budowane są jachty (w tym jachty oceaniczne). Co ciekawe większość prac wykonywanych jest ręcznie (jachty budowane są z drewna). W stoczni w jednym czasie budowanych jest (lub naprawianych) od kilku do kilkunastu jednostek.

Pomiędzy Mariną a nowym meczetem znajduje się największy w Hurghadzie targ rybny. Kupimy tu nie tylko ryby, ale i owoce morza. Ryby są świeże. Targ znajduje się tuż przy porcie, z którego każdego ranka wypływają na połowy kutry rybackie. Na zakupy najlepiej wybrać się około godziny 8 rano, kiedy kutry wracają z morza. Ceny są bardzo przystępne. Na miejscu sprzedawcy oprawiają ryby. Tuż obok targu znajdują sie także bary i restauracje, które oferują przygotowane do zjedzenia ryby i owoce morza.

Po Hurghadzie możemy przemieszczać się taksówkami, ale również busikami. Busiki, których na ulicach miasta jest równie dużo co taksówek jeżdżą stałymi trasami, ale łączą ze sobą kluczowe i najważniejsze części Hurghady. Busiki są tanie. Dla przykładu: za przejazd z Sakali do Daharu (~ 10 kilometrów) zapłacimy funta za osobę. Za tę samą drogę jazdy taksówką zapłacimy nawet 20 funtów.

Sklep wolnocłowy w Sakali

Sklep wolnocłowy w Sakali oferuje przede wszystkim alkohol. Z uwagi na dużą liczbę turystów z Rosji asortyment jest ograniczony. Kupimy tu wódki białe, whisky, gin i rum. Rzadko pojawia się także europejskie piwo. Należy pamiętać, iż skorzystać ze sklepu wolnocłowego możemy tylko do 48 godzin od przybycia do Hurghady. Aby zrobić zakupy musimy mieć przy sobie paszport. Zakupy w sklepie wolnocłowym możemy zrobić tylko raz. Jeżeli nie wykorzystamy "swojego czasu na zakupy" jest jeszcze inne wyjście.  Wystarczy poprosić kupujących (którzy mogą to zrobić) o zrobienie zakupów dla nas..i juź. Wiem, że to trochę "poniżające", ale zapewniam w ten sposób bardzo często swoje "zapasy alkoholu" uzupełniają np. Rosjanie. Po prostu czekają kilkanaście minut przed wejściem do sklepu na swoich rodaków, przekazują im pieniądze - ci kupują alkohol...i po kłopocie...

Tania perfumeria w Hurghadzie

Perfumy w Hurghadzie kupimy w zasadzie na każdej ulicy. Są jednak miejsca, gdzie kupimy je tanio, a w porownaniu ze sklepami na Sheraton Road - bardzo tanio. Jedna z takich perfumerii znajduje się w Sakali. Warto ją odwiedzić ponieważ oferuje perfumy w cenach jakich nie znajdziemy gdzie indziej. Perfumeria - jak perfumeria, niczym się nie wyróżnia. Głównymi  kupującymi są Rosjanie i Egipcjanie. Zapewniam na miejscu kupimy perfumy jakie tylko chcemy. Nie jest to żadna "podróbka". Po prostu - tak naprawdę - tyle powinny kosztować wody perfumowane. Na miejscu esencje olejków są mieszane ze specjalnymi rozpuszczalnikami (etanole, lub mieszanina alkoholi alifatycznych), oraz przelewane do buteleczek. Na miejscu kupimy perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe. Są wszystkie zapachy, które mozna kupić w najleszych sklepach na calym świecie (za dużo wyższą cenę)...

Największy meczet w Hurghadzie

Budowla robi wrażenie. Meczet  jest olbrzymi i naprawdę bardzo ładny z zewnątrz jak i wewnątrz. Można spokojnie wejść do środka. Należy tylko przed wejściem zdjąć buty i być odpowiednio obranym. Wewnątrz należy zachowywać się z powagą (podobnie jak w polskich kościołach). Wewnątrz można robić zdjęcia. Należy tylko pamiętać, iż muzułmanie modlą się sześć razy dziennie. W tym czasie najlepiej jednak nie odwiedzać meczetu, aby nikomu nie przeszkadzać. Godziny modlitw są zmienne. Jeżeli mamy zamiar odwiedzić meczet warto zrobić to w ciągu dnia (około godziny 10/11, lub 17). Naprawdę warto odwiedzić ten meczet. Szczególnie kopuła robi niesamowite wrażenie. Przed meczetem znajduje się duży plac wyłożony granitem. Meczet znajduje się tuż przy Marinie - spacerem z Sheraton Road w Sakali to 10 minut drogi...

Stocznia jachtowa w Hurghadzie

Do stoczni jachtowej w zasadzie wchodzić nie wolno, ale warto choć przez chwilę popatrzeć jak powstają jachty. W większości prace wykonywane są ręcznie i w bardzo szybkim tempie. W stoczni powstają i remontowane są jednostki pływające po Morzu Czerwonym (czyli średniej wielkości i duże). Stocznia jachtowa znajduje się tuż obok największego meczetu w Hurghadzie (obok Mariny). Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupieniem jachtu - istnieje taka mozliwość. Wgłębi stoczni jachtowej znajduje się biuro, w ktorem możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat ceny. Jeżeli uda nam sie wejść na teren stoczni - z bardzo bliska możemy zobaczyć jak powstają jednostki, lub są remontowane. To wielka gratka dla wszystkich, którzy kochają żeglowanie i znają się na budowie jachtów...

Targ rybny w Marinie

Targ rybny obok Mariny - fajne miejsce. Tu można kupić (zobaczyć) ryby z Morza Czerwonego - są zawsze świeże. Warto zobaczyć ten film. Na samym końcu ciekawy Pan opowiada o bardzo ciekawej gigantycznej rybie. Targ rybny znajduje się przy Marinie (po drodze do największego meczetu w Hurghadzie). Targ nie jest duży, ale panuje na nim duży ruch. Tu zaopatrują się w ryby i owoce morza wszyscy ci, którzy nie chcą, lub nie mają czasu  aby odwiedzić największy targ rybny w Daharze. Obok targu znajdują się liczne restauracje i bary rybne, gdzie serwowane są właśnie produkty z tego miejsca. na targu - jak to na targu "trochę pachnie", ale wszystkie ryby od rana do wieczora znajdują się w specjalnych pojemnikach, przykryte lodem. Ponadto na miejscu ryby są patroszone i solone. Na targ wchodzimy przez bramę. Sprzedawcy są bardzo mili, nie namolni. O rybach wiedzą wszystko...

Sklep Cleopatra w Sakali

Sklep Cleopatra w Sakali trochę przypomina nasze Domy Towarowe z lat 80-tych ubiegłego wieku..ale tylko trochę. Gdy tam wejdziesz zobaczysz pamiątki, których nie kupisz w innym sklepach w Hurghadzie. Pięć pięter, na każdym inny asortyment. Sklep jest bardzo popularny ponieważ jest tani. Tu zakupy robią także Egipcjanie...to o czymś świadczy. Lepszej rekomendacji nie trzeba. Co istotne każdy produkt w sklepie Cleopatra ma przyklejoną cenę (co nie zdarza się we wszystkich sklepach w Hurghadzie). Sklep jest klimatyzowany, bardzo czysty, z miłą obsługą. Posiada windę. Przed sklepem roi się od taksówkarzy i "naganiaczy", tak więc lepiej ich unikać. Ponadto robią złą reklamę skepowi. Jeżeli już wejdziemy do środka - nikt nam nie przeszkadza w spokojnych zakupach. Sprzedawcy chętnie podpowiadają i służą pomocą w wyborze najlepszych towarów...

Please reload

 
 
 
 
 
 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom