Wycieczka do Kairu

Powiedzieć, że Kair jest miastem pełnym kontrastów jest niewystarczające. Jest to zapierające dech w piersiach połączenie pozostałości starożytnych czasów, które łączy się z nowoczesnością. Można tu zobaczyć historyczne budowle i targowiska w części Starego Kairu, wspaniałe minarety i meczety otomańskie, kościoły chrześcijańskie, luksusowe hotele, współczesne biurowce w nowoczesnej części Kairu, parki porośnięte bujną roślinnością, dzielnice mieszkaniowe, oraz zdumiewającą część z Piramidami w Gizie i Sfinksa w miejscu gdzie miasto spotyka się z pustynią.

 

Do listy miejsc, które trzeba odwiedzić w Kairze należy Muzeum Egiptu, z jedyną w swoim rodzaju ekspozycją, a także ulice Khan El-Khali - najstarszy bazar na Bliskim Wschodzie, oraz Operę. Odwiedzając Kair, jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie, z populacją prawie 8 milionów mieszkańców  doświadczymy niezapomnianych  wrażeń.  

www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie

Kair leży w delcie Nilu. Jest to miasto o bardzo ciepłym klimacie. Posiada wysoką wilgotność powietrza. Lipiec i sierpień są najgorętszymi miesiącami w roku. Temperatura sięga 30-40 stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych temperatura wynosi 24-30 stopni Celsjusza. Opady deszczu są tutaj rzadkie. 

 

Kair podzielony jest na kilka dzielnic. Każda jest inna. Część centralna i nowoczesna Kairu jest administracyjnym sercem miasta i całego Egiptu. Kair leży na północy kraju, zajmując część Gizy, na zachodnim brzegu rzeki. Ta część miasta jest nowoczesna, z siecią bulwarów przypominających układem takie miasta jak np. Paryż z błyszczącymi, futurystycznymi budynkami, parkami, restauracjami i hotelami. Obszar ten jest zupełnie inny od pozostałych części miasta. Bulwar El-nil biegnie wzdłuż Nilu po jego wschodniej części. Mostami można przedostać się na wyspę Gezira w rejonie Zamalek.

 

Wieża telewizyjna w Kairze, kształtem przypominająca kwiat lotosu, jest widoczna w zasadzie z każdej części miasta. Ze szczytu rozciąga się wspaniały panoramiczny widok. W środkowej części Kairu warto odwiedzić XIX wieczną Operę, plac Midan Ataba, Mauzoleum pierwszego premiera Egiptu Saada Zaghloula, Pałac Manial, który kiedyś był siedzibą członków rodziny królewskiej, oraz nowy budynek Opery.

 

Midan Tahrir jest sercem środkowej części Kairu ze słynną ulicą jak Qasr El-Nil. Znajduje się tu także Amerykański Uniwersytet, oraz Muzeum Egiptu, absolutnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Do muzeum można dotrzeć wysiadając na stacji metra Sadat. Muzeum znajduje się w neoklasycznym budynku, pomalowanym na kolor spranego różu. Szacuje się, że znajduje się w nim ponad 120 tysięcy eksponatów, łącznie z mumiami, sarkofagami i oczywiście słynną na całym świecie kolekcją złotych i alabastrowych skarbów króla Tutanhamona, które odnaleziono wraz z grobowcem młodego faraona w 1922 roku. Można również zobaczyć replikę Kamienia Rosetty. Oryginał odkryto w Rosecie Rashid na północnym wybrzeżu i okazał się niezbędny do rozszyfrowania hieroglifów (starożytnej  egipskiej formy pisma odręcznego). 

 

Khan el-Khalili znana sieć ulic tworzy największy bazar na Bliskim Wschodzie i jeden z najstarszych rynków na świecie. To muzułmańska część Kairu. Bazar został zbudowany przez Emira Djaharks el-Khalili, który stworzył karawanseraj dla kupców (zajazd dla karawan). Od 1382 roku handlowcy oferują tu swoje towary. 

 

Tuż obok bazaru położony jest wielki Meczet Sayyidna al-Hussein, uważany za najbardziej święte miejsce w Kairze. Warto odwiedzić Meczet al-Azhar, Meczet Ibn Tulun, XII-wieczną Cytadelę wzniesioną przez Salah El Din, Meczet Mohamed Ali na Cytadeli, oraz Wikalat al-Ghouri (średniowieczny były kawawanseraj).

 

Na zachód od centralnego Kairu zobaczymy piramidy w Gizie i płaskowyż w Gizie, niedaleko od miejsca starożytnego miasta Memphis i Saqqara. Można zwiedzać Wielką Piramidę zbudowaną dla króla Khufu XIV dynastii, nieco mniejszą  Piramidę Khafre datowaną na około 2500 p. n. e., oraz Piramidę Menkaure. Wokoło znajdują się mniejsze piramidy, w których pochowani byli członkowie rodzin królewskich. Nieco niżej znajduje się Sfinks z ciałem lwa i głową człowieka. Nieopodal znajduje się Muzeum Solar Boat, które mieści pełnowymiarową starożytną łódź egipską. Warto zwiedzić także kompleks piramid i zabytków Saqqara, którego główną atrakcją są Piramida Djoser, oraz Piramida Sekhmket, wraz miastem Memphis (za czasów faraonów było stolicą Egiptu).

 

Starówka Kairu (Koptyjski Kair) została założona około VI w n. e. Według legendy, arabski generał Amr Ibn al-Aas postanowił, że obszar obecnego Kairu będzie dobrym punktem do osiedlenia i rozpoczął budowę domów, oraz miejsc kultu. Na kairskiej starówce trzeba zobaczyć kościół św. Barbary, jeden z największych w Egipcie, który nadal służy do regularnego kultu religijnego, kościół św. Jerzego, Kościół św. Sergiusza, który jest najstarszym kościołem koptyjskim w Kairze,Synagogę Ben Ezra Synagogue, Meczet Amr Ibn al-Aas, oraz Wiszący Kościół, tak zwany z uwagi na fakt, że zbudowano go na szczycie starożymskiej konstrukcji fortecy Fortu Babilon. Turystów z całego świata zaprasza także Muzeum Koptyjskie, w którym zobaczymy jedną z najznakomitszych kolekcji sztuki koptyjskiej na świecie obejmującą okres od czasów faraona do grecko-rzymskich i muzułmańskich.

 

Historia Kairu jest niezwykła. Miasto widziało faraonów, chrześcijan, oraz wyznawców islamu. Było miejscem rządów dynastii królewskiej, Fatimid Caliphate, stolicą w okresie Mamluk i Otomańskim, oraz ośrodkiem imperium Napoleona w czasie gdy Francja okupowała Egipt w XVIII wieku. Kair zatrzymał statut stolicy pod rządami brytyjskimi do czasu gdy Egipt odzyskał niepodległość w 1922 roku. Obecnie Kair jest stolicą administracyjną Egiptu. 

 

źródło: www.egypt.travel

 
 
Wycieczka jednodniowa do Kairu

Z Hurghady do Kairu możemy się wybrać na jedno, lub dwudniową wycieczkę. Z własnego doświadczenia powiem, iż wyjazd do Kairu na 1 dzień to słaby pomysł. Niestety organizatorzy wycieczek w Egipcie traktują turystów jak "szarą masę do obdarcia z kasy", która jak zobaczy piramidy w Gizie zapomni o normalnym świecie, padnie na kolana i będzie wogóle dziękować, że się tam znalazła. 

Denerwujący jest ciągły pośpiech i "niedoczas" (ale, niestety to przypadłość wszystkich zorganizowanych wyjazdów grupowych). Ceny wycieczek jednodniowych do Kairu wahają się od 60 do 130 dolarów. To dużo... ale i mało... zważywszy na to, co będziemy mogli zobaczyć, ale i jak ciężka, a także męcząca czeka nas wyprawa. Ale cóż, na razie nie mamy innego wyjścia i trzeba korzystać z tego co jest. Mimo wszystko warto, a nawet trzeba zobaczyć Kair i piramidy w Gizie. 

Zapewniam: widoki pozostaną na długo w naszej pamięci. W zasadzie wszystkie wycieczki z Hurghady do Kairu organizowane przez biura podróży rozpoczynają się w nocy (około 1-2 w nocy). Chodzi o to, aby do stolicy Egiptu dojechać na godzinę 8, kiedy otwierane jest Muzeum Egipskie. Właśnie od wizyty w muzeum rozpoczyna się nasza wycieczka. Zwiedzanie trwa mniej więcej trzy godziny (dodatkowo płatne jest wejście do sali Mumii i Tutenchamona). Po wizycie w muzeum przeważnie jest krótki lunch. 

Później (około godziny 12) jedziemy do Gizy, gdzie rozpoczynamy oglądanie piramid i Sfinksa (możemy także za opłatą 100 LE wejść - wąskim tunelem - do jednej z piramid). Pobyt przed Piramidami i Sfinksem trwa mniej więcej trzy godziny. Około godziny 15 zmuszeni jesteśmy w większości przypadków do zwiedzania "instytutów papirusów lub perfum". "Instytutu" to po prostu manufaktury do zwiedzania (instytut papirusów" połączone ze sprzedażą swoich produktów. 

Generalnie chodzi o to, abyśmy kupili cokolwiek w jednym, bądź drugim miejscu. Niestety zapraszani jesteśmy tam w sposób prosty i nachalny, choć nie ukrywam jedno i drugie miejsce warto zobaczyć. Około godziny 17 rozpoczyna się powrót do Hurghady. W pokoju hotelowym będziemy najwcześniej o 2 w nocy.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
Dwudniowa wycieczka do Kairu

Dwudniowa wycieczka do Kairu to wydatek od 120 do 250 dolarów. Program pierwszego dnia jest taki sam jak wycieczki jednodniowej. Po nocy w kairskim hotelu - drugi dzień w większości przypadków obejmuje zwiedzanie Cytadeli Saladyna, Meczetu Alabastrowego Mouhameda Ali, kościoła Al Mu’allaga, synagogi Ben Ezry, bazaru Khan el Khalili. Możliwy jest także wyjazd do Sakkary na zwiedzanie pierwszej piramidy schodkowej i Starego Kairu. 

Polecam wszystkim, którzy wybiorą się na dwudniową wycieczkę, aby wieczorem (pomiędzy pierwszym, a drugim dniem) udać się przed Sfinksa na przedstawienie "Światło i Dźwięk". Kapitalna opowieść o historii Egiptu, powstawaniu piramid, faraonach. Wszystko przy dźwiękach przestrzennej muzyki, efektów laserowych i świetlnych. Przedstawienie (w językach angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim) robi oszałamiające wrażenie. 

Wstęp płatny. Na obie wycieczki - jedno i dwudniowe - zalecam zabranie ze sobą własnej wody mineralnej (co najmniej dużą butelkę na osobę dziennie), przekąsek z dużą ilością kalorii, nakrycia głowy, wygodnych butów, małej poduszki. Dla kobiet: długich spodni, lub chusty zakrywającej nogi, szalu zakrywającego ramiona. W pokoju hotelowym w Hurghadzie będziemy najwcześniej o 2 w nocy. 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
Miejsca, które trzeba zobaczyć w Kairze

Piramidy w Gizie i Sphinx

 

Wielka Piramida Cheposa

 

Step Piramida w Sakkarze

 

Nowe Groby w Sakkarze

 

Piramida Meidum

 

Piramidy w Dahszur

 

Wielka Piramida Cheopsa (wejście)

 

Muzeum łodzi przy Piramidzie Cheopsa

 

Druga Piramida Chefrena

 

Piramida w Hawarze

 

Piramida El-Lahun

 

Open Air Museum of Memphis

 

Muzeum w Kairze

 

Pokój mumii w muzeum w Kairze

 

Islamic Museum

 

Kasr El-Manayal Palace Museum

 

Gayer Anderson Museum

 

Cytadela Saladyna

 

Virgin Mary

 

Muzeum Koptyjskie

 

Wiszący Kościół

 

Prowincja El-Fayoum

 

Kościół św Barbary

 

Ben Ezra Synagoga

 

Kościół św Sergio (Sergiusz lub Abu Serga)

 

Meczet Amr Ibn Al-As

 

Meczet Ahmed Ben Tulun

 

Khan El-Khalili Bazaar

 

Sultan Hassan Madrassa i Meczet