top of page

Znana egipska influencerka skazana na 2 lata więzienia za "obrazę moralności"


Sąd ds. wykroczeń gospodarczych w Aleksandrii skazał egipską influencerkę Salmę El-Shimy na dwa lata więzienia i grzywnę w wysokości 100.000 EGP (3.230 USD) za przekazywanie w mediach społecznościowych "nieodpowiednich treści".El-Shimy oskarżono o kręcenie "nieodpowiednich" filmów na swoich platformach społecznościowych w zamian za zarobki uzyskane dzięki liczbie wyświetleń.


Według źródeł policyjnych konta El-Shimy na Instagramie, TikToku i YouTube zawierały filmy, które "obrażały moralność publiczną i skromność".Jak podaje portal egyptianstreets, influencerka została zatrzymana 3 kwietnia na międzynarodowym lotnisku w Kairze po powrocie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Została przewieziona ze stolicy Egiptu na komisariat policji w Aleksandrii, gdzie mieszka. Tam dochodzenie zostało zakończone przez prokuraturę ds. finansowych i handlowych i wydano wyrok - 2 lata wiezienia i grzywna.
Sprawa El-Shimy przypomina inne przypadki w Egipcie, gdzie kobiety cieszące się dużą popularnością w mediach społecznościowych - takie jak Haneen Hossam i Mawada Eladham - zostały aresztowane i skazane na kary pozbawienia wolności pod zarzutem „pogwałcenia egipskich wartości rodzinnych” i handlu ludźmi.
Po raz pierwszy Salma El-Shimy - która tylko na Instagranie ma 120.000 obserwujących - została aresztowana w grudniu 2020 r. po wzięciu udziału w sesji zdjęciowej przed nekropolią w Sakkarze, a następnie zwolniona za kaucją.


Influencerka publikowała wówczas swoje zdjęcia w starożytnym egipskim stroju przed piramidą Dżesera i została oskarżona przez lokalne media o "wykorzystywanie kulturowej wartości antyków w nieodpowiednich strojach faraonów".

Niestety egipskie media nie podają, czy wyrok jest prawomocny i czy El-Shimy może się jeszcze od niego odwołać do sądów wyższej instancji.


hurghada24.pl

Commentaires


bottom of page