top of page

Wzrost cen nieruchomości w EgipciePrezes Izby Rozwoju Nieruchomości Federacji Przemysłu Egipskiego (FEI) Tarek Shoukry spodziewa się nowego wzrostu cen nieruchomości. Wzrost może wynieść około 15-20 procent w ciągu najbliższych dni.Podczas wywiadu telefonicznego z Lamisem al-Hadidim w egipskim programie telewizyjnym "Last Word", Shoukry powiedział, że wzrost cen cementu i żelaza przed i po działaniach Banku Centralnego nie przyniósł jak dotąd żadnych efektów. Niestety nie jest wykluczone, że będziemy zaskoczeni zmianami cen nieruchomości na początku przyszłego tygodnia. Dodał, że deweloperzy są w trudnej sytuacji, ponieważ w ubiegłym miesiącu sprzedawali lokale po określonych cenach na raty, na okresy do dwóch lat. Teraz deweloperzy są zobowiązani do przestrzegania cen, które zakontraktowali przed wojną rosyjsko-ukraińską.


Shoukry zwrócił uwagę, że produkty, takie jak windy, są do tej pory w pełni importowane, a zatem nowe kursy wymiany dolara amerykańskiego spowodowały różnicę 20 procent w jego cenach.

Komitet Polityki Pieniężnej Centralnego Banku Egiptu postanowił na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu podnieść stopy depozytów i pożyczek overnight. Główna stopa operacyjna banku centralnego o 100 podstaw ma osiągnąć odpowiednio 9,25 procent, 10,25 procent i 9,75 procent. Stopa kredytowa i dyskontowa również została podniesiona o 100 punktów bazowych do 9,75 procent. Bank Centralny Egiptu potwierdził, że wierzy w znaczenie elastyczności kursu walutowego, służącego jako narzędzie do amortyzacji wstrząsów i utrzymania konkurencyjności Egiptu.Kurs dolara amerykańskiego zaczął rosnąć w poniedziałek rano do 17.5 funtów egipskich, w porównaniu do 15.74 funtów egipskich w niedzielnym handlu. Kurs nadal rósł w ciągu tego samego dnia, zamykając handel na poziomie 18,22 funtów egipskich. Kontynuował wzrost we wtorkowym handlu, osiągając 18.53 funtów egipskich. Ustabilizował się on dopiero wczoraj przy najpóźniejszych raportowanych cenach.


(egyptindependent)


bottom of page