top of page

Wielkiego Muzeum Egipskie w Gizie o krok od oficjalnego otwarcia. Jest data zakończenia wszystkich pracNa oficjalne otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego czekamy już sześć lat. Wszystko wskazuje na to, że w końcu się doczekamy i to w najbliższych miesiącach.

Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum "GEM") usytuowane jest w Gizie. Obiekt wybudowano niecałe dwa kilometry od płaskowyżu, gdzie znajdują się słynne egipskie Piramidy i Sfinks. GEM będzie "największym na świecie muzeum poświeconym jednej cywilizacji".
Częściowo muzeum zostało otwarte dla zwiedzających w marcu ubiegłego roku, kiedy to udostępniono 'Szklane Lobby" z posągiem króla Ramzesa II, kolumną króla Merenptaha, a także posągami króla i królowej z epoki Ptolemeuszy.


W grudniu ubiegłego roku udostępnione zostały "Wielkie Schody". Rozciągają się one na długość 64 metrów. Mają 24 m wysokości, 85 m szerokości u dołu i 17 m na górze. Na ich stopniach ustawiono 72 artefakty z których najważniejszymi są posągi króla Chefrena, króla Mykerinosa, Hatszepsut, Ramzesa II i Amenhotepa III. Zwieńczeniem "Wielkich Schodów" jest stanowisko panoramiczne z widokiem na płaskowyż w Gizie i słynne Piramidy.


W sobotę Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie odwiedził premier Mustafa Madbuli, który wraz z ministrem turystyki i starożytności Ahmedem Issą i dyrektorem generalnym projektu Atefem Muftahem "sprawdzał ostatnie prace budowlane samego budynku muzeum oraz terenów przyległych do GEM".Podczas spotkania Muftah zapewnił publicznie, że "wszystkie prace w Wielkim Muzeum Egipskim, czy to prace inżynierskie, czy przygotowujące ekspozycję każdego z artefaktów zakończą się pod koniec lutego tego roku".

W tej chwili najbardziej zintensyfikowane prace prowadzone są na zewnątrz GEM. Na ukończeniu jest deptak o długości 1270 metrów i szerokości 27 metrów, który połączy muzeum z płaskowyżem Piramidami.Na ukończeniu są prace związane z budową "Starożytnego Ogrodu" i terenów zielonych wokół GEM o powierzchni 50 hektarów. Cały teren ma być wyposażony w elektroniczne systemy nawadniania i podświetlany po zachodzie słońca.


Prowadzone są także ostatnie prace drogowe związane z bezpiecznym i szybkim dojazdem i dojściem do parkingów dla autokarów i samochodów na trzy tysiące miejsc oraz bezpiecznym i szybkim wjazdem i wyjazdem pojazdów w kierunku międzynarodowego lotniska Sphinx, oddalonego od GEM o 33 kilometry.W tej chwili zwiedzający, oprócz Wielkich Schodów i Szklanego Lobby, mogą zobaczyć

multimedialną wystawę „Tutankhamun Interactive”. Po otwarciu całej ekspozycji główną atrakcją GEM będzie pierwsza wystawa pełnej kolekcji grobowców Tutenchamona wraz ze słynną złotą maską faraona. Obejrzymy także zrekonstruowany statek Chufu, czy Barkę Solarną.

Wielkie Muzeum Egipskie będzie miało 24 tys. m² stałej powierzchni wystawienniczej, muzeum dla dzieci, sale konferencyjne, centra multimedialne, kina, sklepy, restauracje, hotel, ogrody, centra wypoczynku, parkingi oraz warsztaty i centrum konserwacji zabytków.


Koszt całej inwestycji przekroczył półtora miliarda dolarów z czego miliard USD pochodził z pożyczek od Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej.


Według nieoficjalnych informacji podawanych przez egipskie media Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie ma zostać otwarte wraz z początkiem letniego sezonu turystycznego, czyli na początku lipca tego roku.


Comments


bottom of page