top of page

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie zalane wodą deszczową (video)


Choć Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) w Gizie jeszcze nie zostało oficjalnie otwarte, już pojawiły się problemy z jego użytkowaniem.
Kilka dni temu (gdy nad Kairem i Gizą przechodziły przelotne opady deszczu) w sieci pojawił się film obrazujący efekt "szklanego dachu", którym pokryte jest "Wielkie Lobby". To tu ustawiony został wielki posąg króla Ramzesa II witający wszystkich zwiedzających.


Jak wyglądało "Wielkie Lobby" podczas przelotnego deszczu? Odpowiedź w filmie...Po opublikowaniu filmu w mediach społecznościowych natychmiast głos zabrało ministerstwo turystyki i starożytności.
W specjalnym oświadczeniu czytamy, iż "w nawiązaniu do wideo, które krąży w sieci o deszczu padającym na posąg króla Ramzesa II znajdujący się w Wielkim Lobby, Atef Moftah, kierownik projektu GEM stwierdza, że pogłoski o istnieniu zagrożenia ze strony deszczu nie są prawdziwe i pomnik Ramzesa II nie był i nie będzie narażony na działanie deszczówki.Ponadto muzeum i wszystkie jego pomieszczenia są w jak najlepszym stanie".

W dalszej części pisma Atef Moftah wyjaśnia, że "opady są naturalne, spodziewane i nie stanowią żadnego zagrożenia dla muzeum i jego zbiorów oraz nie ma powodów do obaw o pomnik. Deszcz padający na lobby wynika z projektu architektoniczno-inżynieryjnego otwartego holu GEM. Nie ma wady w realizacji tego projektu" - czytamy w oświadczeniu.
Według najnowszych informacji Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie ma zostać w całości otwarte na przełomie października tego roku i stycznia roku przyszłego.

W GEM zgromadzono ponad 100 tysięcy artefaktów. Główną atrakcją GEM będzie pierwsza wystawa pełnej kolekcji grobowców króla Tutenchamona. Obejrzymy także zrekonstruowany statek Chufu, czy barkę solarną. Kolekcja obejmuje łącznie około 5.000 pozycji z Muzeum Egipskiego w Kairze.Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie naprawdę będzie imponujące. Co ważne znajduje się bardzo blisko piramid, więc dla zwiedzających to idealne rozwiązanie. GEM znajduje się tu: https://goo.gl/maps/VvemDuPcsMXmNFkm9

Ponadto 35 kilometrów od GEM wybudowano międzynarodowe lotnisko Sphinks. Lotnisko znajduje się tu: https://goo.gl/maps/uGMFHGjY5yxgyfG39

Koszt budowy GEM przekroczył miliard dolarów.


hurhada24.pl

Comments