top of page

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie gotowe w 99%. Mamy zdjęcia


Egipscy urzędnicy rządowi twierdzą (nieoficjalnie), że długo oczekiwane muzeum starożytności w pobliżu piramid w Gizie zostanie otwarte w listopadzie tego roku.Dwadzieścia lat po tym, jak zmarły prezydent Egiptu Hosni Mubarak położył kamień węgielny, Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) jest coraz bliżej ukończenia. Komunikat prasowy wydany w lutym przez egipskie ministerstwo turystyki i starożytności podał dziwnie dokładne dane procentowe wskazujące na postęp prac budowlanych i wykończeniowych.

Podczas gdy 100% prac konstrukcyjnych, w tym ogromne atrium i wielkie schody są już ukończone, wyposażenie wewnętrzne zostało opisane jako ukończone w 99,8%, tereny zewnętrzne w 98%, część poświęcona artefaktom króla Tutanchamona w 99%, a główne sale wystawiennicze 96%.Do tej pory ponad 56.000 z około 100 000 artefaktów zostało przeniesionych na miejsce w pobliżu piramid w Gizie.


GEM będzie największym muzeum na świecie poświęconym jednej cywilizacji, o powierzchni prawie 500.000 m2 i szacowanym koszcie ponad 1 miliarda dolarów.

Wystawy pokażą przedmioty chronologicznie od prehistorii do okresu grecko-rzymskiego, a także zgromadzą całą kolekcję skarbów Tutanchamona - ponad 5.300 artefaktów - po raz pierwszy od czasu, gdy jego grobowiec został odkryty sto lat temu przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera w Dolinie Królów niedaleko Luksoru.Galeria Tutanchamona jest opisana jako „klejnot w koronie” muzeum na stronie internetowej Acciona, hiszpańskiego konglomeratu infrastrukturalnego, którego spółka zależna pracuje nad „rozwojem technicznym i wdrażaniem muzealnym” galerii i innych przestrzeni w GEM.

Według dyrektora projektu Nicolása Gutiérreza Martíneza, ekspozycje poświęcone faraonowi-chłopcowi są jednym z najtrudniejszych elementów całej, gigantycznej ekspozycji.


Spekulacji na temat daty otwarcia GEM jest mnóstwo, ale wydaje się prawdopodobne, że muzeum zostanie otwarte w listopadzie, co zbiega się z setną rocznicą odkrycia grobu Tutanchamona 4 listopada 1922 roku.„Jeśli warunki związane z koronawirusem będą stabilne, wówczas otwarcie nastąpi w drugiej połowie roku” - powiedział w styczniu stacji ABC News egipski minister turystyki i starożytności Khaled el-Anany. „Będziemy gotowi do połowy tego roku… ale chcemy mieć pewność, że nasi goście będą mogli przyjechać do Gizy licznie. Chcemy zapraszać prezydentów i królów z całego świata - dodał Anany.

(theartnewspaper)

Comments