top of page

Wielkie Muzeum Egipskie już otwarte. Na razie nie dla wszystkich


Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) rozpoczęło organizowanie specjalnych, zamkniętych pokazów.




W tej chwili zwiedzanie przeznaczone dla ograniczonej liczby osób, zarówno obcokrajowców jak i Egipcjan. Dostępne są ukończone i w pełni wyposażone fragmenty GEM.


GEM prezentuje największą na świecie kolekcję egipskich antyków związanych z jedną cywilizacją. Eksponować będzie zintegrowaną kolekcję antyków starożytnego Egiptu i zawiera tysiące unikalnych artefaktów sprzed tysięcy lat.


Prezentowanych tu będzie ok. 18.000 artefaktów (ok. 5.000 obiektów w galeriach Tutanchamona i ok. 13.000 obiektów w innych galeriach) z łącznej kolekcji muzeum liczącej ok. 50.000 obiektów.




Główną atrakcją GEM będzie pierwsza wystawa pełnej kolekcji grobowców króla Tutenchamona. Obejrzymy także zrekonstruowany statek Chufu, czy barkę solarną. Kolekcja obejmuje łącznie około 5.000 pozycji z Muzeum Egipskiego w Kairze. Inne obiekty zostały przeniesione z magazynów i muzeów w Luksorze, Al Minji, Sauhadż, Asjut, Beni Suwajf, Fajum, Delty Nilu i Aleksandrii.





Muzeum ma uwzględniać nowsze technologie takie jak wirtualna rzeczywistość. GEM będzie również centrum komunikacji między muzeami, promującym bezpośredni kontakt z innymi lokalnymi i międzynarodowymi muzeami. W Wielkim Muzeum Egipskim znajdzie się muzeum dla dzieci, centrum konferencyjne, centrum szkoleniowe i warsztaty zaprojektowane podobnie do dawnych miejsc faraonów.







GEM obejmuje obszar ponad pół miliona metrów kwadratowych. Kosztu budowy przekroczył miliard dolarów. Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się zaledwie dwa kilometry od słynnych piramid w Gizie.




Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się tu: https://goo.gl/maps/VvemDuPcsMXmNFkm9





Pierwotnie Wielkie Muzeum Egipskie miało zostać otwarte w 2021 roku, ale z uwagi na pandemię data otwarcie została odłożona. Najprawdopodobniej nastąpi to w drugiej połowie przyszłego roku.


hurghada24.pl

bottom of page