top of page

W Egipcie wykryto pierwsze przypadki mutacji koronawirusa pod nazwą JN.1Egipskie Ministerstwo Zdrowia i Ludności ogłosiło w dzisiejszym oświadczeniu iż "po testach laboratoryjnych oficjalnie wykryto w tym kraju pierwsze dwa przypadki nowego podwariantu koronawirusa pod nazwą JN.1.- Osoby u których wykryto JN.1 były w stanie stabilnym, z łagodnymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych i nie wymagały hospitalizacji - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.


Ministerstwo Zdrowia wystosowało przy okazji apel do Egipcjan i turystów o częste mycie i dezynfekcję rąk, a także zachęciło do noszenia maseczek w miejscach publicznych.


- W Egipcie obserwuje się obecnie wzrost liczby infekcji dróg oddechowych, od lekkich do umiarkowanych przypadków, które są normalnością o tej porze roku - powiedział Mohamed Awad Tag El-Din, doradca prezydenta ds. zdrowia.


19 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała JN.1 jako "będący przedmiotem zainteresowania". Bazując na dostępnych badaniach globalnych WHO uznała, że ten podwariant stwarza obecnie niskie ryzyko dla zdrowia publicznego. Według WHO od połowy grudnia JN.1 zaobserwowano w 41 krajach (w tym także w Polsce).Objawy mutacji JN.1 to kaszel, gorączka lub dreszcze, bóle ciała, przekrwienie, utrata węchu i smaku, ból gardła i zmęczenie.


Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Egiptu Hossam Abdel-Ghaffar

"od 16 marca tego roku w Egipcie nie zgłoszono ani jednego zgonu z powodu koronawirusa".

Comentários


bottom of page