top of page

W Egipcie w najbliższych dniach upały trudne do zniesienia


Od maja do października w Egipcie generalnie zawsze jest ciepło, ale jak podkreślają tamtejsze służby meteorologiczne - tak gorącego końca wiosny w tym kraju nie było od lat.
Dla przykładu dwa lata temu, 18 maja 2022 roku w Hurghadzie termometry wskazywały 31 stopni, w Kairze 35, a w Luksorze 40 stopni. Wczoraj w najgorętszym momencie dnia (około godziny 17) w Hurghadzie było 39 stopni, w Kairze 42, a w Luksorze 43 stopnie Celsjusza w cieniu.


Dziś w całym Egipcie ma być jak w piekarniku. Np. w Asuanie termometry pokażą w cieniu 45 stopni, w Sharm el-Sheikh ma być 39 stopni, a w Marsa Alam 40 stopni.


Dr Muhammad Fahim, szef Centrum Informacji o Zmianach Klimatu wyjaśnia, że fala nieznośnych upałów wynika z napływu nad Egipt pustynnych mas powietrza poprzez silne wiatry wiejące z północnego zachodu.


Egipski Instytut Meteorologii zaleca (w miarę możliwości) unikania przebywania na słońcu w godzinach między 13, a 15, noszenie nakryć głowy, luźnych ubrań, a także dbanie o nawodnienie poprzez picie dużej ilości niegazowanej wody.


Ministerstwo Zdrowia zaleca turystom przebywanie na plaży pod parasolami, częste kąpiele w basenach, a także odłożenie (w miarę możliwości) wyjazdów na wycieczki pustynne (safari, quady) oraz autokarowe do takich miejsc jak Dolina Królów.


Dla osób mających kłopoty z sercem Ministerstwo Zdrowia przypomina, iż najbardziej niebezpieczny dla organizmu jest okres między godziną 17, a 19 (czyli ostatnie godziny przed zachodem słońca). Wówczas - pomimo niewielkiego spadku temperatury - następują duże wahania ciśnienia, wzrasta wilgotność powietrza oraz wzmaga się wiatr niosący ze sobą pustynny pył. W tym czasie najlepiej przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Tak wysokie temperatury utrzymają się w Egipcie do 24 maja. Wówczas temperatura powinna spaść o 4-5 stopni Celsjusza.


Comments


bottom of page