top of page

W Egipcie niedługo zabraknie pszenicy na chleb


Jak napisał w specjalnym oświadczeniu na Facebooku rzecznik egipskiego rządu Nader Saad strategiczne zapasy pszenicy wystarczą na najbliższych 75 dni. Saad zapewnił jednocześnie, że "zbiegnie się to pierwszymi zbiorami tego zboża w Egipcie", ale i tak sytuacja wydaje się niepokojąca.Rzecznik rządu dodał także, iż zapasy cukru, oleju i ryżu wystarczą Egiptowi na niespełna 6 miesięcy, a drobiu na niecałe 8 miesięcy.

Po napaści Rosji na Ukrainę Egipt szuka innych rynków dostaw pszenicy. Bardzo zaawansowane sa rozmowy z Indiami, ale do tej pory oba kraje nie podpisały porozumienia w tej sprawie. Negocjacje między Kairem a New Delhi trwają od początku marca.
Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie. Kraj sprowadza co roku ponad 12 milionów ton tego zboża. 9 milionów ton pochodziło z Rosji i Ukrainy. Z powodu wojny import został wstrzymany.

W związku z tym, w ciągu zaledwie kilku pierwszych dni marca ceny chleba w Egipcie wzrosły o 50%, mąki pszennej o 15%, inflacja wzrosła o 10%, a kurs funta egipskiego do dolara spadł o 16%.


(egyptianstreets)Comments