top of page

W Egipcie będzie urlop dla męża podczas porodu żony?


Egipski prezenter telewizyjny i jeden z najbardziej znanych dziennikarzy Amr Adib wezwał do udzielania mężom trzydniowego urlopu, gdy ich żony rodzą.

Egipski parlament omawia właśnie poprawki do prawa pracy, w tym artykuł przyznający mężowi urlop po urodzeniu dziecka przez żonę wskazując, że na razie jest zgoda posłów na jeden dzień wolnego.


Adib zwrócił uwagę, że poród jest cierpieniem kobiety, ale mąż cierpi również z powodu presji psychicznej i materialnej.

- 24 godziny wolnego są dziwne... Zróbmy trzy dni. Jeśli żona nie urodziła w ciągu 24 godzin, co robimy, my mężczyźni? Mamy swoje żony zostawić w takiej chwili? - powiedział wzburzony Adib.


- Są mężowie, którzy martwią się o swoje żony. Kobiety zwykle rodzą o świcie... Po porodzie powinniśmy dostać my, ojcowie czas na odpoczynek i sen - dodał Adib, wzywając jednocześnie niższą izbę egipskiego parlamentu do udzielenia każdemu ojcu trzydniowego urlopu po porodzie jego żony. Prace nad nowelizacją Prawa Pracy w Egipcie trwają.


Kobiety w Egipcie mają prawo do trzech miesięcy płatnego urlopu macierzyńskiego i do dwóch lat bezpłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Omawiane w egipskim parlamencie zmiany ustawy mają na celu wydłużenie płatnego urlopu macierzyńskiego do czterech miesięcy.


(egyptindependent)Comments