top of page

Utworzono most powietrzny Egipt-GoleniówPrawie 600 ukraińskich turystów przyleciało wczoraj dwoma samolotami z egipskich kurortów Hurghady i Sharm el-Sheik na lotnisko w Goleniowie. Są to turyści, których podczas wypoczynku w Egipcie zastała wojna na Ukrainie.

"Został uruchomiony most powietrzny. Turyści, którzy wypoczywali w Egipcie, od niedzieli do piątku w grupach 600-osobowych będą przylatywali na nasze lotnisko. Do tej operacji zostały wyznaczone samoloty linii lotniczych EgyptAir zabierające na pokład około 300 osób" - powiedział Krzysztof Domagalski, rzecznik Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.Koszty pobytu turystów ukraińskich w Egipcie pokryły hotele, a przelot do Polski sfinansowały linie lotnicze EgyptAir.
Część osób, które wróciły z Egiptu chce jechać dalej, do Ukrainy. Jednak większość z nich, głownie kobiety i dzieci zostaną w Polsce. Dla osób, które nie mogą lub nie chcą wrócić do Ukrainy przygotowane są miejsca w tymczasowych ośrodkach dla uchodźców - zapewnia Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

"Jeżeli są obywatele Ukrainy, którzy przebywali poza terytorium swojego kraju, kiedy wojna wybuchła, to oni muszą gdzieś wrócić. A na pewno nie wrócą do Kijowa, bo tam są regularne działania wojenne" - podkreślił wojewoda.

Przyloty ukraińskich turystów z Egiptu do Goleniowa będą trwały do końca tygodnia.(Radio Szczecin)


bottom of page