top of page

Turystyczny boom w Egipcie. Jeden z największych w ciągu ostatnich 13 lat


To paradoks, ale wojna między Hamasem, a Izraelem pozytywnie wpłynęła na ożywienie ruchu turystycznego w Egipcie. Co prawda mniejszym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy do egipskich kurortów na Synaju, ale niesamowicie wzrosło zainteresowanie wypoczynkiem w takich miastach jak Hurghada, czy Marsa Alam.- Liczba turystów przyjeżdżających do Egiptu w październiku tego roku wzrosła o 8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W październiku nasz kraj odwiedziło blisko półtora miliona osób, co stanowi drugi najwyższy miesięczny napływ turystów do Egiptu od 2010 roku. Nasz sektor turystyczny odnotował roczny wzrost aż o 37% - powiedział minister turystyki i starożytności Ahmed Issa.


Zdaniem ministra, największy wpływ na trwający od października boom turystyczny w Egipcie mają; masowe odwoływania wyjazdów do Izraela, a także w graniczącej z tym krajem Jordanii, duży spadek cen w egipskich hotelach oraz dopłaty dla tanich przewoźników lądujących w Egipcie (od tysiąca do półtora tysiąca dolarów za samolot).Faktycznie ceny spadły. Najtańszy, tygodniowy pobyt all inclusive w hotelu w Hurghadzie - w okresie poprzedzającym święta - można już kupić w polskich biurach podróży za niecałe tysiąc złotych od osoby. Brytyjskie biura są jeszcze tańsze. Tydzień all inclusive w Hurghadzie kosztuje niecałe 700 złotych, a w Marsa Alam nawet 620 zł od osoby w hotelu pięciogwiazdkowym.
Z uwagi na czasowe zawieszenie wyjazdów w ramach "turystyki religijnej" z Egiptu do Jerozolimy i Betlejem wzrosło zainteresowanie klasycznym wypoczynkiem na plażach zachodniej części Morza Czerwonego. W nadchodzącym tygodniu do Marsa Alam przylecą (według rozkładu) 94 samoloty z siedemnastoma tysiącami turystów na pokładach głównie z Polski, Czech i Włoch. Tylko wczoraj na międzynarodowym lotnisku w Hurghadzie wylądowało 89 samolotów przywożąc na wypoczynek ponad 21.000 turystów z całej Europy, w tym z Rosji.Według państwowych mediów przychody z turystyki w Egipcie osiągnęły w tym roku finansowym (zakończonym w lipcu) rekordową wysokość 13,6 miliarda dolarów.

Minister Ahmed Issa jest przekonany, że do końca roku kalendarzowego Egipt odwiedzi 15 milionów turystów. Do końca października było to 13,9 mln osób.Warto wiedzieć, że w całym Egipcie turyści mają do dyspozycji 212 tysięcy pokoi hotelowych z czego blisko 2/3 znajduje się w prowincji Morza Czerwonego gdzie leżą takie kurorty jak Hurghada, El-Gouna i Marsa Alam.


Według zapewnień ministerstwa turystyki i starożytności w nadchodzących miesiącach liczba pokoi hotelowych w Egipcie ma się zwiększyć o kolejnych 25 tysięcy, a z końcem 2024 roku ma osiągnąć ćwierć miliona.


hurghada24.pl
bottom of page