top of page

Szok! Egipt dewaluuje swoją walutę o 35%. Czarny rynek przestaje istnieć!Gigantyczne zamieszanie wywołała dzisiejsza decyzja Centralnego Banku Egiptu (CBE) o podwyższeniu podstawowej stopy procentowej o 600 punktów bazowych do 27,75%. O 600 punktów bazowych podniesiono także oprocentowanie jednodniowych depozytów i kredytów bankowych do odpowiednio 27,25% i 28,25%. Co to oznacza?

Otóż dziś rano - przed decyzją CBE - za jednego dolara można było dostać w banku, czy kantorze wymiany walut niecałe 31 funtów egipskich (EGP).


W tej chwili oficjalny, państwowy kurs wynosi; 1 USD - 49,45 EGP! Oficjalny kurs!


Jak mówi Mohamed Abu Basha, główny ekonomista EFG Hermes w wywiadzie dla Al Sharq Bloomberg "w nadchodzących tygodniach kurs wymiany egipskiej waluty w stosunku do dolara ustabilizuje się w przedziale 40–45 funtów".


Na czarnym rynku - nielegalnym w Egipcie - dolara sprzedamy dziś po 50,81 a kupimy za 51,32 EGP.

Jak czytamy w dzisiejszym oświadczeniu CBE "upłynnienie kursu egipskiego funta ma na celu usunięcie zaległości walutowych, utrzymanie celów inflacyjnych i likwidację czarnego rynku".


Po dzisiejszej decyzji CBE i także dzisiejszym porozumieniu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym dotyczącym pożyczki dla Egiptu w wysokości 8 miliardów dolarów - wszystko wskazuje na to, że cele te zostaną osiągnięte.


Jak powiedział przed chwilą na specjalnej konferencji prasowej premier Egiptu Mustafa Madbuli "istnieje także dodatkowy pakiet finansowania egipskiej gospodarki od partnerów międzynarodowych z Banku Światowego i Unii Europejskiej, który szacuje się na około 12 miliardów dolarów".
Mało tego, należy pamiętać także o 10 miliardach dolarów pierwszej transzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które już wpłynęły do budżetu Egiptu za sprzedaż miasta Ras el-Hekma nad Morzem Śródziemnym. Kolejne 25 miliardów Egipt ma otrzymać w najbliższych miesiącach.


Już widać pierwsze efekty upłynnienia kursu egipskiego funta. CBE polecił lokalnym egipskim bankom zniesienie limitu wydatków na kartach kredytowych w walutach obcych dla swoich obywateli oraz uruchomienie akredytyw dla wszystkich firm (także prywatnych) w rozliczeniach międzynarodowych.Comments