top of page

Starożytna świątynia Zeusa odkryta na Synaju



Egipscy archeolodzy odkryli ruiny świątyni starożytnego greckiego boga Zeusa na Półwyspie Synaj.



Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało, że ruiny świątyni zostały znalezione na stanowisku archeologicznym Tell el-Farma na północno-zachodnim Synaju.



Tell el-Farma, znana również pod starożytną nazwą Pelusium, pochodzi z późnego okresu faraonów i była używana również w czasach grecko-rzymskich i bizantyjskich. Istnieją również pozostałości datowane na okresy chrześcijańskiego i wczesnego islamu.



Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, powiedział, że archeolodzy odnaleźli ruiny świątyni dzięki odkopaniu bramy wejściowej, gdzie widoczne były dwie ogromne, upadłe granitowe kolumny. Brama została zniszczona podczas potężnego trzęsienia ziemi w czasach starożytnych.



Archeolodzy znaleźli zestaw granitowych bloków, prawdopodobnie użytych do budowy schodów, którymi wierni mogli dotrzeć do świątyni.



Wykopaliska na tym obszarze datują się na początek 1900 roku, kiedy francuski egiptolog Jean Clédat znalazł starożytne greckie inskrypcje, które wskazywały na istnienie świątyni Zeusa-Kasiosa, ale według Wazariego Francuz nie zgodził się na jej odkopanie i ujawnienie szczegółów lokalizacji.



Zeus-Kasios to połączenie Zeusa, boga nieba w starożytnej mitologii greckiej i góry Kasios w Syrii, gdzie niegdyś czczono Zeusa.



Hisham Hussein, dyrektor stanowisk archeologicznych na Synaju, powiedział, że inskrypcje znalezione w okolicy pokazują, że rzymski cesarz Hadrian (117-138) odnowił świątynię. Powiedział, że eksperci zbadają odkryte bloki i przeprowadzą badanie fotogrametryczne, aby pomóc w ustaleniu projektu architektonicznego świątyni.


ministerstwo turystyki i starożytności Egiptu

Comments


bottom of page