top of page

Spadek wartości funta o 16% w stosunku do dolara dobrze zrobi gospodarce


Wczoraj, 21 marca funt egipski stracił na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego ponad 16% w wyniku wzrostu inflacji i ucieczki kapitału z rynków obligacji.


Spadek jest postrzegany jako konieczny, aby skorygować wartość funta I przyciągnąć inwestycje zagraniczne. Według danych Centralnego Banku Egiptu (CBE), funt był notowany na poziomie 18,20 do dolara w poniedziałek, z notowaniem 15,70 poprzedniego dnia. Dziś rano funt egipski notowany jest w przedziale 18,20-18,40 za dolara.Aby powstrzymać odpływ kapitału z rynków obligacji, który przyspieszył od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, CBE podniósł stopy procentowe i pozwolił na spadek wartości funta egipskiego w stosunku do dolara.Egipt doświadczył gwałtownej dewaluacji w 2016 r., kiedy w ciągu nocy stracił prawie połowę swojej wartości w stosunku do dolara. Funt został wówczas wprowadzony na giełdę jako część pakietu reform w zamian za 12 miliardów dolarów pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
Teraz Komitet ds. Polityki Pieniężnej CBE zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 1% podnosząc stopę depozytów do 9,25%, a oprocentowanie pożyczek do 10,25%. Wraz z podwyżką stóp procentowych CBE zezwolił bankom komercyjnym na ustalenie własnego kursu walutowego
- Chcąc chronić osiągniętą stabilność makroekonomiczną podkreślamy znaczenie elastyczności kursu walutowego jako amortyzatora dla zachowania konkurencyjności Egiptu - czytamy w oświadczeniu CBE.

Zdaniem światowych analityków decyzja CBE o podwyżce stóp i oprocentowania pożyczek umożliwieniu funtowi ustalenie własnego poziomu i była konieczna do ponownego uruchomienia gospodarki, zwiększenia rezerw walutowych i uzyskania łatwych i realnych warunków ratowania przez MFW.- Decyzja Centralnego Banku Egiptu o podniesieniu stopy procentowej o 100 punktów bazowych i umożliwieniu deprecjacji waluty pomoże zabezpieczyć zmniejszający się bufor rezerw walutowych w obliczu ponownego odpływu kapitału w wyniku zaostrzenia globalnych warunków finansowania i wzrostu cen żywności – powiedziała Elisa Parisi-Capone, wiceprezes, starszy analityk w Moody's.Podwyżka stóp sprawiła, że ​​krajowa realna stopa procentowa (nominalna stopa procentowa minus inflacja) jest dodatnia i jest atrakcyjna dla deponentów i inwestorów. Duży odpływ inwestycji zagranicznych w ostatnich miesiącach sprawił, że kurs funta stał się nie do utrzymania, ponieważ był przewartościowany.
Analitycy uważają, że dewaluacja i podwyżka stóp procentowych powinny działać na korzyść Egiptu, jak to miało miejsce w 2016 roku, kiedy funt stracił do dolara prawie połowę swojej wartości, co spowodowało ogromny napływ kapitału.


Wysokie stopy procentowe i stabilny funt sprawiają, że Egipt znów jest atrakcyjnym miejscem dla kapitału zagranicznego. - Dewaluacja pomoże katalizować nowe napływy na rynek, ponieważ inwestorzy dostrzegają mniejsze ryzyko dalszej dewaluacji, a nawet możliwość pewnej aprecjacji w nadchodzących miesiącach – napisał Farouk Soussa, ekonomista Goldman Sachs.- Spodziewamy się, że tymczasowe "poślizgi fiskalne" w wyniku wyższych dotacji pochłoną część znacznych podwyżek cen konsumpcyjnych na wrażliwe społecznie produkty podstawowe, takie jak chleb i energia, przy czym rząd Egiptu prawdopodobnie wprowadzi nowy program MFW, aby uzyskać dostęp do finansowania preferencyjnego i zakotwiczy swoją politykę fiskalną - mówi Parisi-Capone.

(gulfnews)