top of page

Rząd egipski ogłasza pakiet ulg podatkowychPo tym, jak Centralny Bank Egiptu podniósł stopy procentowe o 1% w odpowiedzi na gospodarcze skutki wojny na Ukrainie, która spowodowała dewaluację funta egipskiego o około 16% w stosunku do dolara amerykańskiego, rząd egipski ogłosił pakiet 130 miliardów EGP w postaci ulg podatkowych i zachęt podatkowych.Zachęty obejmują 50-procentową obniżkę podatku od zysków kapitałowych od IPO w ciągu najbliższych dwóch lat, podczas gdy producenci mogą spodziewać się ulgi podatkowej na nieruchomości w ciągu najbliższych trzech lat. Powróci również stały miesięczny kurs celny, który zostanie ustalony na poziomie 16 EGP dla importu podstawowych materiałów i towarów produkcyjnych. Stanie się to do końca kwietnia.
Egipski rząd planuje również wydać 190,5 miliarda EGP na pomoc w corocznym wzroście wynagrodzeń, dając pracownikom rządowym objętym ustawą o służbie cywilnej 8% roczną podwyżkę miesięcznych wynagrodzeń brutto w kwietniu, a nie lipcu. Pracownicy nie objęci ustawą o służbie cywilnej otrzymają podwyżkę o 15%. Ponadto, jak powiedział w swoim oświadczeniu minister finasów Mohamed Maait:

"rząd przeznaczy również 2,7 miliarda LE na włączenie 450 000 nowych rodzin do socjalnego programu "Takaful i Karama". Pierwotnie miało to nastąpić w lipcu 2022 roku, ale zostało przeniesione na kwiecień.Przypomnijmy: prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi nakazał w niedzielę rządowi natychmiastowe przygotowanie pakietu środków ochrony finansowej i socjalnej w celu złagodzenia skutków globalnych reperkusji gospodarczych dla obywateli.

Stało się to podczas spotkania Sisiego z premierem Mostafą Madbouly, ministrem finansów Mohamedem Maaitem i ministrem solidarności społecznej Nevine al-Kabbaj.
Pakiet jest podobny do pakietu stymulacyjnego o wartości 100 mld EGP wprowadzonego w marcu 2020 r. w celu zamortyzowania gospodarki Egiptu przed pandemią COVID-19.


(egyptindependent)bottom of page