top of page

Rusza budowa pierwszej elektrowni atomowej w Egipcie. Pomagają Rosjanie


Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się budowa pierwszego reaktora w egipskiej elektrowni jądrowej.


Egipski Urząd Regulacji Jądrowych i Radiologicznych ​​(ENRRA) udzielił długo oczekiwanego pozwolenia na rozpoczęcie budowy w miejscowości Al-Daba nad Morzem Śródziemnym.- To historyczny krok, który otwiera drzwi do rozpoczęcia budowy pierwszego z czterech planowanych reaktorów, który będzie drugim na kontynencie afrykańskim po południowoafrykańskiej elektrowni jądrowej Koeberg - czytamy w oświadczeniu ENRRA.


Pierwsza w Egipcie elektrownia atomowa powstaje około 320 km na północny zachód od Kairu i 135 km na zachód od Aleksandrii.
Elektrownia powstanie przy wydatnej pomocy specjalistów z Rosatom. Według dyrektora generalnego Rosatomu Aleksieja Lichaczowa rosyjski koncern zbuduje najnowocześniejszą elektrownię z reaktorami spełniającymi najwyższe standardy bezpieczeństwa.Rosatom pomoże szkolić egipski personel, który będzie obsługiwać i utrzymywać elektrownię. Rosyjski koncern pomoże także w utrzymaniu elektrowni przez pierwszą dekadę jej funkcjonowania. Rosatom będzie zaopatrywać Al-Daba w paliwo jądrowe. Wybuduje również magazyn wypalonego paliwa jądrowego, a także dostarczy kontenery, w których będzie przechowywane zużyte paliwo.Budowa reaktorów jądrowych będzie nadzorowana przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Składająca się z czterech bloków energetycznych elektrownia będzie działać z pełną mocą 4800 Megawatów do 2030 r. Pierwsza blok (reaktor) będzie najpierw działać z mocą 1200 megawatów. Według wstępnych założeń ma być gotowy w 2026 roku.W grudniu 2017 roku prezydent Egiptu Abdel-Fattah Al-Sisi i prezydent Rosji Władimir Putin podpisali w Kairze porozumienie otwierające drzwi do rozpoczęcia prac nad elektrownią, której koszt budowy wyniósł 28,75 mld dolarów. Decydujące uzgodnienia zostały zawarte w połowie czerwca tego roku podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Sankt Petersburgu.

Jak szacują specjaliści, pierwsza elektrownia atomowa w Egipcie w ciągu 60 lat od momentu uruchomienia wygeneruje przychód w wysokości 264 mld dolarów.


hurghada24.pl

bottom of page