top of page

Rosyjski rubel walutą wymienialną w Egipcie?


Jak informuje agencja Ria Novosti rubel rosyjski znajdzie się na liście walut wymienialnych w Egipcie.
Jak podał rosyjski touroperator Tez Tour "zapewnienie przestrzeni dla biur podróży i hoteli do przyjmowania płatności w rublach z pewnością pozytywnie wpłynie na przepływ turystów”. Tez Tour, powołując się na Egipski Bank Centralny poinformował, że Egipt zamierza wprowadzić korzystanie z rubla od końca września.
Planowane jest stworzenie specjalnych terminali w oddziałach banków, ale na razie mechanizm działania nie jest znany.
Konsul generalny Rosji w Hurghadzie Wiktor Woropajew pochwalił spodziewaną decyzję wymiany rubla na funta. Woropajew określił ten ruch jako bardzo pozytywny, ponieważ "stanowi dodatkową korzyść dla rosyjskich turystów w Egipcie i zakończy problem przekazów pieniężnych oraz ułatwi Rosjanom płatności i zakupy w Egipcie".
Woropajew dodał, że międzynarodowe lotnisko w Hurghadzie odbiera loty od pięciu rosyjskich firm turystycznych (Pegas Touristik, Tez Tour, Biblio Globus, TuI Fun & Sun i Coral Travel), które podpisały porozumienie z linia lotniczą EgyptAir jako przewoźnikiem czarterowym.


Szef komisji turystyki w Izbie Reprezentantów Egiptu Nura Ali powiedział, że umieszczenie przez Centralny Bank Centralnego rubla rosyjskiego na liście walut używanych w kraju jest „w stu procentach słuszne"

Po tym oświadczeniu w kraju rozpoczęło się zamieszanie.


„W tej chwili nie ma możliwości wykorzystania rubla rosyjskiego w Egipcie i nie znamy konkretnych planów jego wprowadzenia do obiegu” - powiedział agencji Tass rzecznik Centralnego Banku Egiptu.


Według kanału telewizyjnego Al-Arabiya żaden z banków w Egipcie nie otrzymał wytycznych banku centralnego dotyczących planów wprowadzenia rubla rosyjskiego do obiegu.

Dyskusje na temat wykorzystania rubla rosyjskiego w Egipcie trwają od 2015 roku. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się informacje o rozmowach między bankami centralnymi obu krajów w tej sprawie. Zauważono, że wprowadzenie rubla do obiegu pobudziłoby rosyjską turystykę w Egipcie i wzmocniło stosunki handlowe.
Wiadomo, że w tej chwili prowadzone są negocjacje dotyczące korzystania z karty płatniczej Mir.


Egipt i Rosja planują połączyć swoją sieć płatności elektronicznych i transakcji krajowych Meeza z rosyjskim systemem kart płatniczych Mir dla płatności w rublach. Połączenie tych dwóch systemów ma nastąpić do końca tego roku.

Szef komisji planowania i budżetu w egipskiej Izbie Reprezentantów Fakhri al-Feki powiedział, że posunięcie to jest częścią planu Centralnego Banku Egiptu i dyrektyw prezydenta Sisiego dotyczących "rozszerzenia działalności handlowej, zmniejszenia deficytów i zwiększenia eksportu".
Al-Feki wyjaśnił, że połączenie Miru z Meezą "wesprze odrodzenie rosyjskiej turystyki w Egipcie, gdyż rubel stanie się w tym kraju takim samym środkiem płatniczym jak dolar, czy euro.


Karta Mir jest obecnie zatwierdzona w Turcji, Wietnamie, Armenii, Uzbekistanie, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Osetii Południowej i Abchazji.hurghada24.plComments


bottom of page