top of page

Rosjanie zwolnieni z grzywien za przedłużenie pobytu w EgipcieEgipskie ministerstwo turystyki i starożytności oficjalnie ogłosiło tymczasowe zniesienie kar nakładanych na rosyjskich turystów, których okres pobytu w Egipcie przekroczył dozwolony okres.


"Egipski minister turystyki oficjalnie potwierdził tymczasowe anulowanie grzywien, które mogłyby zostać nałożone na naszych turystów, których pobyt w tym kraju jest przedłużony z powodu wojny ukraińsko-rosyjskiej" - powiedziała szefowa Rosyjskiej Federalnej Agencji Turystyki Zarina Doguzowa.Dzień wcześniej Doguzowa poprosiła o anulowanie grzywien nałożonych na rosyjskich turystów, których wizy przestały być ważne w Egipcie.
Swoje stanowisko argumentowała "ciężkimi warunki wojny ukraińsko-rosyjskiej, które doprowadziły do odwołania lotów. Dlatego też obywatele Rosji nie mogą wydostać się z Egiptu". Doguzowa dodało także, że otrzymywała skargi na ten temat "od osieroconych rosyjskich turystów w Egipcie".
W związku z zaistniałą sytuacją rosyjski konsulat w Hurghadzie wydał oświadczenie w którym czytamy "zalecamy Rosjanom samodzielne opuszczenie Egiptu, korzystając z usług zagranicznych przewoźników lotniczych. Obecnie Turkish Airlines, czy Air Arabia obsługują loty do Rosji z transferami tranzytowymi przez kraje trzecie".

Wcześniej rosyjski konsulat w Hurghadzie zalecił swoim rodakom pilny powrót do domów, a "płatności za bilety lotnicze dokonywali za pomocą przyjaciół lub krewnych w Rosji".Wiza turystyczna do Egiptu kosztuje 25 dolarów i jest ważna przez trzydzieści dni. Wciąż dostępna jest darmowa pieczątka Sinai Only umożliwiająca pobyt na Synaju do 14 dni.


Jeśli ktoś leci do Sharm el-Sheikh na tygodniowe, lub dwutygodniowe wakacje lotem bezpośrednim i pozostanie podczas pobytu na półwyspie nie musi kupować wizy na lotnisku w Sharm.W tej chwili wg. różnych źródeł w Egipcie "uwięzionych jest" od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy turystów rosyjskich.


(egyptindependent)

Commentaires