top of page

Rekiny pojawiły się u wybrzeży Hurghady! Warto zachować czujność (video)Wczoraj rano nurek i pracownik sektora turystycznego zauważył na wodach u wybrzeży Hurghady dwa rekiny. Jeden z nich to mako - bardzo agresywny i niebezpieczny ostronos.

Karim Sharif zamieścił w sieci film ze spotkania z mako...


Ryba mierząca około dwóch metrów długości widziana była w okolicy Carless Reef.


Instytut Nauk o Morzu i Rybołówstwie w Hurghadzie poinformował, że drugi rekin był widziany na wysokości wyspy Abu Minqar. Na miejsce wysłano specjalny zespół badawczy, ale - jak podaje cairo24 - "nie wykrył obecności rekina i nie powodów do paniki ponieważ snurkowanie i nurkowanie w okolicach raf koralowych odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa".Warto przypomnieć, że od ubiegłego roku wszystkie hotelowe kąpieliska w Hurghadzie posiadają specjalne boje oznaczające miejsce, gdzie woda przekracza 2 metry głębokości. Na plażach publicznych ustawiono wieże dla ratowników o wysokości nie mniejszej niż 5 metrów. Personel hotelowy "edukuje" turystów o konieczności zgłaszania "wszystkich zdarzeń dotyczących pojawiania się dużych ryb w wodach przybrzeżnych". Personel hotelowy ma także obowiązek zwracania bacznej uwagi na dokarmianie ryb i wrzucanie do wody wszelkich nieczystości. Ratownicy sugerują turystom, aby wchodzili do wody w grupach, a nie indywidualnie.


Krótko mówiąc, trzeba zachować czujność, nie tylko podczas wypraw nurkowych i snurkowych, ale także podczas kąpieli przy brzegu.
Ostronosy to najszybsze ryby na świecie osiągające prędkość nawet do 80 km/h. Ich długość waha się od 2 do 4 metrów. Dziennie potrafią pokonać dystans nawet 55 kilometrów. Mogą wyskakiwać z wody nawet na 9 metrów. Charakteryzują się spiczastym pyskiem, powiększonymi, zakrzywionymi przednimi zębami i dużymi oczami.


Sezon godowy rekinów i wylęgu jaj w Morzu Czerwonym trwa od kwietnia do lipca każdego roku.

Kommentare