top of page

Produkcja pierwszego egipskiego samochodu elektrycznego ma ruszyć w przyszłym roku


Pierwszy samochód elektryczny wyprodukowany w Egipcie będzie dostępny do nabycia na początku 2024 roku - zapewnia prezydent Akademii Badań Naukowych i Technologii (ASRT) Mahmoud Saqr.
Dwa modele, których nazwy jeszcze nie znamy produkowane będą przez ASRT wraz z branżowymi egipskimi firmami EgyptSat Auto i Matgr.


Jak informują producenci, na jednym ładowaniu "egipskie elektryki" będą w stanie przejechać do 200 km. Powstawanie elektrycznego egipskiego samochodu objęte jest rządowym programem "Transfer i rozwój produktów oraz pogłębianie lokalnej produkcji".


Mahmoud Saqr zapewnił, że za dziewięć miesięcy na rynku pojawi się pierwszy produkowany lokalnie samochód elektryczny składający się w 60% z egipskich komponentów.


Przewodniczący Rady Dyrektorów EgyptSat Auto Mohamed al-Ghamry powiedział, że

samochód będzie produkowany w fabrykach, które powstają na obszarze 50.000 metrów kwadratowych w 10. Ramadan City.To już kolejne "podejście" Egipcjan do rozpoczęcia produkcji pierwszego własnego samochodu elektrycznego. Półtora roku temu prace nad autem rozpoczęły firmy Al Nasr Automotive Manufacturing Company oraz Valeo France.

W międzyczasie masową produkcję elektryków miała rozpocząć firma Dolibaat Egypt. Oba projekty zakończyły się niepowodzeniem.
Teraz Mohamed al-Ghamry zapewnia, że pierwsze egipskie elektryki zjadą z taśmy montażowej w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Ceny mają się wahać od 100.000 do 150.000 funtów egipskich (13.300 - 20.000 zł). Pierwsze egzemplarze mają być oferowane firmom przewozowym.
W tej chwili kończy się pierwsza faza budowy punktów ładowania elektrycznych samochodów. Na razie stacje powstają w Kairze i Aleksandrii. W sumie w całym Egipcie mają powstać 3 tysiące punktów ładowania.


hurghada24.pl


Comments


bottom of page