top of page

Pożar kościoła koptyjskiego w Gizie. Wiele ofiar


Dziś przed godziną 9 rano doszło do pożaru w kościele koptyjskim w dzielnicy Imbaba w Gizie.


Na mszy było około 5 tysięcy wiernych. W wyniku pożaru i paniki nim wywołanej zginęło co najmniej 41 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Źródła bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości Egiptu ujawniły portalowi almasryalyoum, że wg. wstępnych badań wykonanych tuż po ugaszeniu pożaru stwierdzono zwarcie w generatorze zasilającym kościół, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się ognia na resztę budynku.
Hossam Abdel Ghaffar rzecznik ministerstwa zdrowia i ludności potwierdził w wywiadzie dla portalu egyptindependent, że na miejsce pożaru wysłano 30 karetek już o godzinie 8.59. Pożar gasiło 15 jednostek straży pożarnej. Z uwagi na gęstą zabudowę dzielnicy Imbaba, dotarcie do kościoła, transport poszkodowanych oraz sama akcja ratownicza była bardzo utrudniona.

Gubernator Gizy Ahmed Rashid zlecił dyrekcji Solidarności Społecznej pilną wypłatę 50 tysięcy funtów egipskich rodzinom zmarłych (12.000 zł) i 10 tysięcy funtów egipskich poszkodowanym (2.400 zł)

Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi opublikował post na Facebooku pisząc; "Kierowałem wszystkimi odpowiednimi agencjami i instytucjami państwowymi, aby podjąć wszelkie niezbędne środki i niezwłocznie zająć się tym incydentem, jego skutkami oraz zapewnić wszystkie aspekty opieki poszkodowanym".Prezydent Egiptu rozmawiał także z patriarchą (papieżem) Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosem II składając kondolencje rodzinom ofiar wypadku.

Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą wyznawców chrześcijaństwa w tym regionie. Stanowią około 10-15% ludności Egiptu. Uważają się za spadkobierców starożytnych Egipcjan.

hurghada24.pl


bottom of page